Lumina Sfântă s-a aprins la Ierusalim astăzi, 19 aprilie 2025, la ora 14:36, în Biserica Sfântului Mormânt. Mii de credincioși au asistat la momentul considerat un miracol, care se petrece în fiecare an, în Sâmbăta Mare, înaintea Paștelui Ortodox.
Lumina Sfântă va ajunge sâmbătă, 19 aprilie, la ora 19:00, pe Aeroportul Otopeni. În jurul orei 21:00, ea va fi dusă la Catedrala Mitropolitană din Iași, de unde va fi distribuită către toate parohiile din Moldova.
Un delegat al Mitropoliei Moldovei o va transporta și la Chișinău, pentru a fi oferită credincioșilor din Republica Moldova.
Lumina Sfântă urmează să fie împărțită în întreaga lume, inclusiv în România.
În această seară, Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim de părintele arhimandrit Teofil Anăstăsoaie, Superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române la Locurile Sfinte, pentru a fi oferită tuturor delegaților eparhiilor Patriarhiei Române prezenți la Aeroportul Internaţional „Otopeni”.