Prima pagină » Actualitate » S-a terminat cu fumul! Amendă usturătoare dacă aprinzi țigara în locuri publice
S-a terminat cu fumul! Amendă usturătoare dacă aprinzi țigara în locuri publice

S-a terminat cu fumul! Amendă usturătoare dacă aprinzi țigara în locuri publice

13 aug. 2025, 17:40,
Redacția BZI în Actualitate

Începând de miercuri, 13 august, Cluj-Napoca devine oraș fără fum în parcuri, stații de transport public și baze sportive aflate în subordinea Primăriei.

Măsura se aplică nu doar pentru fumătorii de țigări clasice, ci și pentru cei care folosesc țigări electronice sau dispozitive de încălzit tutun.

Amenzi usturătoare pentru cei care aprind țigara în parcuri și stații

Decizia vine în urma unei hotărâri adoptate în luna mai de Consiliul Local, care a stabilit atât interdicțiile, cât și sancțiunile pentru cei care nu le respectă. Autoritățile au acordat o perioadă de grație de 90 de zile, timp în care au montat panouri de avertizare în toate zonele vizate și au derulat o campanie de informare pentru cetățeni.

Există însă o excepție: la evenimentele în aer liber aprobate oficial, fumatul va fi permis doar în zone clar delimitate și semnalizate de organizatori. În parcuri și baze sportive vor fi amenajate spații speciale pentru fumători, astfel încât regulile să fie respectate fără a încălca drepturile participanților.

De astăzi, polițiștii locali sunt mobilizați pe teren pentru a verifica respectarea interdicțiilor. Cei prinși că fumează în locurile interzise vor scoate din buzunar între 100 și 500 de lei, în funcție de gravitatea abaterii.

În acest fel, Clujul își propune să devină unul dintre cele mai curate și mai sănătoase orașe din țară, reducând expunerea locuitorilor la fumul de tutun în spațiile publice.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere
Tensiunile între SUA și Iran ating cote maxime înainte de expirarea armistițiului. Donald Trump lansează amenințări dure, iar prețul petrolului crește puternic. Situația din Orientul Mijlociu se degradează rapid, cu doar două zile înainte de expirarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran. Relațiile dintre cele două state au revenit la un nivel critic, după un […]
Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 aprilie 2026
20 aprilie 2026