Prima pagină » Sport » Să curgă berea! Veste minunată pentru microbiști. Primul campionat de top care se reia. OFICIAL
Să curgă berea! Veste minunată pentru microbiști. Primul campionat de top care se reia. OFICIAL

Să curgă berea! Veste minunată pentru microbiști. Primul campionat de top care se reia. OFICIAL

22 apr. 2020, 04:00,
în Sport

Bundesliga se poate relua pe 9 mai. Președintele executiv al clubului Bayern Munchen, Karl-Heinz Rummenigge, a dezvăluit că există „semnale pozitive” pentru reluarea fotbalului german, după ce ministrul Sănătății din Germania a anunțat că meicurile s-ar putea relua, cu porțile închise, pe 9 mai.

Bundesliga, aproape de reluare

Bundesliga a fost întreruptă la mijlocul lunii martie din cauza pandemiei de coronavirus. În Germania, peste 143.000 de oameni au fost confirmați cu COVID-19, 4.500 de oameni pierzându-și viața din cauza noului coronavirus.

„Este important să respectăm cu atenție orice prevedere legală și medicală pentru a reduce orice risc privind sănătatea”, a adăugat președintele lui Bayern Munchen, Karl-Heinz Rummenigge, citat de BBC.

Liga profesionistă din Germania, DFL, va ține, joi, o videoconferința cu cluburile, în care urmează să stabilească o posibilă dată de reluare a partidelor, întrerupte din 13 martie.
Videoconferința, la care urmau să participe reprezentanți ai celor 36 de cluburi profesioniste din primele două ligi, era programată pentru 17 aprilie, dar a fost amânată pentru 23 aprilie. În aceeași zi are loc și reuniunea Comitetului Executiv al UEFA, iar Christian Seifert, președintele DFL, dorește să aștepte rezultatul acelei întruniri înainte ca grupările germane să ia o decizie cu privire la reluarea meciurilor.
După o lună de izolare, magazinele s-au redeschis, luni, în Germania pentru a stimula economia locală, după ce răspândirea cazurilor de COVID-19 a scăzut.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 martie 2026
23 martie 2026