Schimbări majore pentru FC Barcelona. Anunțul a fost făcut de reprezentanții echipei

Ce schimbări apar în echipa FC Barcelona

Tehnicianul Quique Setien a fost demis de la FC Barcelona, a anunţat, luni, clubul catalan.

„Quique Setien nu mai este antrenorul primei echipe. Viitorul antrenor va fi anunțat în următoarele zile ca parte a unei restructurări mai ample la nivelul primei echipe. Mulțumim, Quique, și mult succes în viitor”, au scris catalanii.

Setien conducea FC Barcelona din 13 ianuarie.

El a fost e bancă la 25 de meciuri. 19 în campionat, 3 în Liga Campionilor şi 3 în Cupa Spaniei.

În total, el a înregistrat 16 victorii, 4 remize şi 5 înfrângeri. Ultima înfrângere, 2-8 cu Bayern Munchen în Liga Campionilor, i-a fost fatală.

Barcelona a fost umilită de Bayern Munchen. Nemții au câștigat cu scorul de 8-2

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele UEFA Champiosn League după ce a umilit-o pe Barcelona, 8-2. Nemții vor juca în faza următoare cu învingătoarea meciului Manchester City – Lyon.

Bavarezii porneau ca favoriți, dar fanii nemților nu se așteptau la o victorie de asemena manieră. Elevii lui Hansi Flick au început tare și în minutul 4 au deschis scorul prin Thomas Muller și se anunța un meci incredibil. Barcelona a revenit rapid, după ce David Alaba și-a marcat în propria poartă în minutul 7.

A urmat coșmarul pentru Barcelona

Nemții au mai punctat de patru ori până la pauză, fiind pentru prima dată în istoria Barcelonei când încasează cinci goluri într-o repriză. Bayern a punctat prin Perisic (21), Gnabry (27) și Muller (31).

Barcelona a sperat 6 minute

După pauză, Barcelona redus din diferență prin Luis Suarez, în minutul 57. Dar catalanii au sperat doar șase minute. Nemții au revenit în atac și au punctat prin Kimmich, în minutul 63. Elevii lui Quique Setien nu au avut forța să mai marcheze, iar pe final tot germanii au marcat.

Lewandowski a punctat și el, în minutul 82, îar în ultimele minute, Philippe Coutinho, jucătorul împrumutat de Barcelona la Bayern, a marcat de două ori.

Barcelona – Bayern, echipele de start

Barcelona: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba – Sergi Roberto, Vidal, Busqets, De Jong- Messi, Suarez
Rezerve: Neto, Inaki, Rakitic, Dembele, Griezmann, Junior Firpo, Puig, Ansu Fati, Araujo, Monchu, Mingueza, Reis
Antrenor: Quique Setien

Bayern: Neuer – Kimmich, Boateng, Alaba, Davies – Thiago, Goretzka – Gnabry, Muller, Perisic – Lewandowski
Rezerve: Ulreich, Hoffmann, Ordiozola, Sule, Javi Martinez, Coutinho, Cuisance, Lucas Hernandez, Tolisso, Coman, Zirkzee, Musiala
Antrenor: Hans-Dieter Flick