Prima pagină » Local » Se mai acordă “atenții” în spitale? Iată ce spun ieșenii

Se mai acordă “atenții” în spitale? Iată ce spun ieșenii

22 iun. 2026, 13:46, 7 ,
Redacția BZI în Local

Reporterii BZI au întrebat ieșenii dacă aceștia au acordat vreodată ”atenții” cadrelor medicale, pentru a fi tratați corespunzător. Părerile ieșenilor sunt împărțite.

Cei care au fost în spitalele din Iași spun că în unele situații au plătit în plus.

”Dacă nu dai bani mai mulți, nu te tratează, nu te bagă în seamă”, susține o pensionară.

Alți ieșeni spun că au fost internați în spital și nu au întâmpinat astfel de probleme.

”Eu am fost tratat corespunzător, chiar nu s-a întâmplat nimic, nu am plătit bani în plus. Că vrei să dai o floare, o ciocolată, e altceva”, susține un ieșean.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Guvernul Veștea, la un pas de învestire. Lista completă a miniștrilor și principalele obiective ale noului Executiv
Guvernul Veștea ar putea primi votul de încredere al Parlamentului. Programul de guvernare și lista completă a miniștrilor au fost depuse oficial, iar procedura de învestire poate fi finalizată în cursul zilei. România se află în fața unui moment politic important, după săptămâni de negocieri și incertitudine. Guvernul propus de Adrian Veștea ar putea primi […]
Guvernul Veștea, la un pas de învestire. Lista completă a miniștrilor și principalele obiective ale noului Executiv
Comentarii
  • Am fost internat la spitalul Sf Spiridon, este adevărat că nu mi s-au cerut și nici nu am dat șpagă, dar de cîte ori am mers la control de fiecare dată am fost trimis să fac ba analizeze (sub scz că spitalul nu are reactivi),ba ecografie în privat!! Oare ar fi trebuit să dau ceva pentru a putea beneficia de servicii medicale complete în spital?? De ce mai plătim asigurarea medicală dacă ceea ce este mai important îl fac contra cost la privat???

  • Am fost internat la spitalul Sf Spiridon, este adevărat că nu mi s-au cerut și nici nu am dat șpagă, dar de cîte ori am mers la control de fiecare dată am fost trimis să fac ba analizeze (sub scz că spitalul nu are reactivi),ba ecografie în privat!! Oare ar fi trebuit să dau ceva pentru a putea beneficia de servicii medicale complete în spital?? De ce mai plătim asigurarea medicală dacă ceea ce este mai important îl fac contra cost la privat???

  • Unii zic da alţii zic nu.Eu zic, nu se mai acceptă.Poate în unele cazuri izolate.

  • Eu zic că nu se mai acceptă şpaga.Poate în unele cazuri rare.

  • Unii zic da alţii zic nu.Eu zic, nu se mai acceptă.Poate în unele cazuri izolate.

  • Se cere, nu se acorda.

  • nu moare obiceiul asta de curand fie ca vrem sa acceptam sau nu.clar daca nu dai nu te baga in seama la fel

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
22 iunie 2026
22 iunie 2026