Prima pagină » International » Șeful NATO, Jens Stoltenberg, dă asigurări: „Israelul nu e singur”
Șeful NATO, Jens Stoltenberg, dă asigurări:

Șeful NATO, Jens Stoltenberg, dă asigurări: „Israelul nu e singur”

12 oct. 2023, 17:00,
în International

Ţările membre ale NATO, reunite la Bruxelles la nivelul miniştrilor apărării, şi-au exprimat joi ”solidaritatea” cu Israelul după atacul lansat de mişcarea palestiniană Hamas la finalul săptămânii trecute, dar au cerut ca reacţia să fie ”proporţională”, indică un comunicat al Alianţei Nord-Atlantice.

”Aliaţii şi-au exprimat solidaritatea cu Israel, indicând în mod clar că (această ţară) are dreptul de a se apăra într-o manieră proporţională contra acestor acte de terorism nejustificate”, arată un comunicat al NATO difuzat la scurt timp după începerea celei de-a doua zile a reuniunii miniştrilor apărării din NATO.

Participanţii i-au cerut Hamas ”eliberarea imediată” a tuturor ostaticilor şi protejarea cât mai bună posibil a civililor. Ei au declarat în mod clar că nicio ţară şi nicio organizaţie nu ar trebui să caute obţinerea de avantaje de pe urma situaţiei actuale.

Hamas este ”o organizaţie teroristă, nu sunt militanţi sau combatanţi ai libertăţii”

Miniştrii apărării aliaţi au fost informaţi de omologul lor israelian, Yoav Gallant, care s-a adresat prin videoconferinţă, despre ”atrocităţile comise de Hamas contra civililor israelieni şi cetăţenilor mai multor ţări membre NATO”.
„Israelul nu este singur”

Secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, a afirmat că NATO condamnă atacurile teroriste în cei mai puternici termeni posibili, adăugând că ”Israelul nu este singur”.

Secretarul apărării din SUA, Lloyd Austin, a salutat faptul că NATO „este mai puternică şi mai unită ca oricând” şi a subliniat că alianţa continuă să fie „forul fundamental” pentru menţinerea de consultări asupra securităţii transatlantice.

„Continuăm să ne concentrăm în NATO pe consolidarea apărării şi descurajării şi aş spune doar că NATO este mai puternică şi mai unită ca oricând”, a declarat joi Austin, într-o conferinţă de presă comună cu Stoltenberg, potrivit EFE. Înaltul oficial american a adăugat că NATO „continuă să fie forul fundamental pentru consultările, deciziile şi acţiunile privind securitatea transatlantică”.

Hamas este ”o organizaţie teroristă, nu sunt militanţi sau combatanţi ai libertăţii”, a subliniat ministrul apărării britanic Grant Schapps, înaintea reuniunii de joi.

Mai mulţi miniştri ai apărării au precizat că ţările lor furnizează sprijin concret pentru Israel, care îşi continuă riposta.

Pe 7 octombrie, sute de combatanţi Hamas s-au infiltrat în sudul Israelului şi au ucis peste 1.000 de civili pe străzi, în locuinţe şi la un festival în aer liber, semănând teroare sub un tir intens de rachete lansate din Fâşia Gaza către oraşe şi sate israeliene. În timpul acestui atac de o violenţă extremă, militanţii palestinieni au luat ostatici zeci de civili israelieni şi străini pe care Hamas ameninţă că îi va executa.

Armata israeliană a anunţat că 1.200 de persoane, majoritatea civili, au fost ucişi de Hamas. În Fâşia Gaza, cel puţin 1.200 de oameni şi-au pierdut viaţa în timpul ripostei israeliene, potrivit autorităţilor locale. Autorităţile israeliene au recenzat 150 ostatici luaţi de Hamas, în timp ce alte câteva sute de persoane sunt date dispărute.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
26 iunie 2026
26 iunie 2026