Prima pagină » Actualitate » Seismolog INFP preconizează cutremure viitoare: „Sunt peste 10 ani de când nu s-a mai produs”

Seismolog INFP preconizează cutremure viitoare: „Sunt peste 10 ani de când nu s-a mai produs”

14 mart. 2022, 14:24,
în Actualitate

Seismolog INFP preconizează cutremure viitoare. Mihai Diaconescu, a precizat în cazul unei declaraţii televizate că e puțin neobișnuit să fie două cutremure de peste 4 pe Richter în aceeași zi.

Gheorghe Mărmureanu, președinte onorific al INFP, precizări asupra posibilităţii producerii unui cutemur de 6 pe Richter.

seismograf, seism, indice, cutremur

Seismologul INFP spune că totuși, privind situația de ansamblu ”nu ne miră că au avut loc cutremure de 4 în zona Vrancea”

Seismolog INFP preconizează cutremure viitoare

Seismologul INFP spune că totuși, privind situația de ansamblu ”nu ne miră că au avut loc cutremure de 4 în zona Vrancea”.

”Menționez că aceste cutremure sunt exprimate în magnitudine locală, ceea înseamnă o magnitudine de cam 3,8 – 3,9, deci nu sunt cutremure care să ne pună probleme. Și adâncimea la care s-au produs este diferită și distanța este considerabilă, deci nu ne punem probleme de iminență a unui cutremur” asigură Mihai Diaconescu.

Seismologul Institutului Național de Fizică a Pământului preconizează că vor mai urma şi alte replici.

”Ne așteptăm să mai urmeze și alte cutremure de magnitudini mai mici, poate și unul de 5, că nu s-a mai produs de mult, poate și unul de 6, că sunt peste 10 ani de când nu s-a mai produs”, a spus acesta.

seismograf, indice, cutremure

Seismologul Institutului Național de Fizică a Pământului preconizează că vor mai urma şi alte replici

Două cutremure au avut loc astăzi în România

Conform INFP, primul cutremur produs astăzi, 14 martie 2022, a fost înregistrat la ora 00:31, la adâncimea de 103 kilometri. Acesta a avut o magnitudine de 4,2 pe Richter.

Având în vedere mesajele primite de INFP, al doilea cutremur de astăzi s-a produs nouă ore mai târziu, la 09:32, la adâncimea de 103 kilometri, având magnitudinea de 4,3 pe Richter. Ambele cutremure au fost resimțite la suprafață.

Referitor la posibilitatea producerii unui cutremur cu magnitudinea de 6 pe Richter, Gheorghe Mărmureanu, președinte onorific al INFP a declarat că acesta nu se va produce în viitorul apropiat, ci chiar prin anii `40- 2040.

”Următorul mare cutremur va fi în jurul anului 2040. Un mare cutremur, cu o magnitudine de peste 6 și ceva. Deci, din punctul meu de vedere, nu se pune problema unui cutremur catastrofal până la această dată!” a precizat Gheorghe Mărmureanu.

seismograf, indice, cutremure

Conform INFP, primul cutremur produs astăzi, 14 martie 2022, a fost înregistrat la ora 00:31, la adâncimea de 103 kilometri. Acesta a avut o magnitudine de 4,2 pe Richter

Activitate seismică puternică în zona Vrancea-Buzău

Alte două cutremure au fost resimțite în România, în seara de 2 februarie, în mai multe orașe. Pe durata a 24 de ore au avut loc patru cutremure în zona seismică Vrancea-Buzău. Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, în data de 02 Februarie 2022 la ora 20:59:38 (ora locală a României) s-a produs în zona seismică Vrancea, Buzău un cutremur slab cu magnitudinea ml 2.5, la adâncimea de 108km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 72km E de Brașov, 84km NE de Ploiești, 110km S de Bacău, 119km V de Brăila, 119km V de Galați, 135km N de București, 156km NE de Pitești, 187km E de Sibiu, 191km SV de Iași, 200km N de Ruse.

La jumătate de oră distanță, respectiv ora  21:25:30 (ora locală a României) s-a produs în zona seismică Vrancea, Buzău un alt cutremur cu magnitudinea ml 2.8, la adâncimea de 116km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 67km E de Brașov, 69km NE de Ploiești, 121km N de București, 123km V de Brăila, 124km S de Bacău, 126km V de Galați, 143km NE de Pitești, 181km E de Sibiu, 186km N de Ruse, 206km SV de Iași.

Având în vedere cele două cutremure petrcute astăzi, 14 martie, un seismolog INFP preconizează posibilitatea producerii și a altor replici.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 martie 2026
23 martie 2026