Babetele cele hâtre încep rubricuța de astăzi cu o chestiuță despre un batron de coșmelie de pe la noi din târg, care s-a ridicat pe spinarea lui tată-său și a unor amărâți. E vorba despre ăla care are Căruța cu hamburgări, de au ieșât zâlele trecute panarame prin târg de la oameni care s-au ținut cu mâinile de burtă după ce au mâncat de pe-acolo. Ei, cică Mișu Dămătriu, batronul coșmeliei, și-a făcut intrare prin mediul oniversitar de prin dealul Copoului, ca să nu fie deranjat de nimenea când dă haleală pe acolo. Ba, chiar, când era student, trimitea potol și pe la profi, ca să-l treacă cu câte un cinci amărât. Ei, cică aista a beneficiat și de sprijinul lui tată-său, Ermel, care a fost pe vremuri la deseveul de mai din deal și avea grijă să nu-l întrebe nimeni de… sănătate! De aia s-au și înmulțit plângerile după durerile de burtă, că nu-l mai întreabă nimeni de nimic!