Prima pagină » Sport » Simona Halep scrie din nou istorie! Românca este aproape de un nou record în WTA
Simona Halep scrie din nou istorie! Românca este aproape de un nou record în WTA

Simona Halep scrie din nou istorie! Românca este aproape de un nou record în WTA

12 dec. 2019, 04:00,
în Sport

Simona Halep continuă să scrie istorie în tenisul feminin – campioana de la Wimbledon va deveni peste puțin timp jucătoarea născută după 1980 care a reușit să se mențină în top 10 WTA pentru cea mai lungă perioadă, scrie ziare.com. Simona va doborî pe 3 februarie recordul deținut de Martina Hingis – jucătoarea din Elveția a petrecut 314 săptămâni consecutive în primele 10 din lume între 7 octombrie 1996 si 13 octombrie 2002.
Românca a stat 306 săptămâni si este deci la 8 săptămâni de a o depăși pe fosta mare campioană. Halep este în acest moment pe locul 4 în ierarhia WTA, cu un avans de 2.342 de puncte față de poziția a 11-a.

Simona Halep deține deja un record de longevitate – este jucătoarea încă în activitate cu cea mai lungă perioadă petrecută în top 10 WTA. Asta s-a petrecut încă de acum doi ani, la turneul de la Wimbledon.
Jucătoarea noastră a intrat în top 10 pe 27 ianuarie 2014, când clasamentul arăta astfel:

No.1 Serena Williams
No.2 Victoria Azarenka
No.3 Li Na
No.4 Agnieszka Radwanska
No.5 Maria Sharapova
No.6 Petra Kvitová
No.7 Sara Errani
No.8 Jelena Jankovic
No.9 Angelique Kerber
No.10 Simona Halep

Adversare de prim rang pentru Simona Halep la primul turneu din 2020

Simona nu a mai părăsit de atunci primele 10 poziții. De la finalul lui 2017 a fost si numărul 1 în lume.
Simona Halep va participa la turneul de la Adelaide, primul al sezonului 2020. În Australia, la competiția care va începe pe 13 ianuarie, campioana de la Wimbledon va avea parte de adversare de top.
Astfel, până în acest moment, pe lista organizatorilor se află nume importante precum Ashleigh Barty, Petra Kvitova, Sofia Kenin, Kiki Bertens, Johanna Konta sau Angelique Kerber.

Simona Halep participă la Adelaide International

Adelaide International, o competiție combinată ATP si WTA, va înlocui turneul Sydney International, care a fost retras din calendar pentru a se face loc viitoarei Cupe ATP, rezervată echipelor masculine.
„Când am auzit pentru prima oară despre acest turneu, am spus că voi participa cu siguranță”, a declarat Halep.
„Vreau să mă întorc la Adelaide pentru că îmi place foarte mult. Am doar amintiri minunate despre perioada petrecută acolo. Oamenii sunt foarte relaxați si te fac si pe tine să te simți foarte relaxat”, a adăugat Halep, care s-a antrenat anterior la Adelaide sub comanda lui Darren Cahill

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Abuz în familie la Buzău! Adolescent de 16 ani, arestat după ce a încercat să își violeze verișorul de doar 9 ani
Un adolescent de 16 ani din Buzău a fost arestat preventiv după ce a încercat să își violeze verișorul de 9 ani. Tânărul este recidivist, fiind cercetat penal pentru abuzuri similare comise în trecut asupra aceleiași victime. Comunitatea locală este în stare de șoc în urma dezvăluirilor dramatice care scot la iveală un calvar prelungit, […]
Abuz în familie la Buzău! Adolescent de 16 ani, arestat după ce a încercat să își violeze verișorul de doar 9 ani

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 iulie 2026
08 iulie 2026