Prima pagină » Actualitate » Situație dramatică! Autostrada A8, cea intitulată Autostrada Unirii, în pericol uriaș! Se face un apel disperat pentru demararea investiției vitale pentru orașul Iași!

Situație dramatică! Autostrada A8, cea intitulată Autostrada Unirii, în pericol uriaș! Se face un apel disperat pentru demararea investiției vitale pentru orașul Iași!

01 iun. 2025, 10:37,
Redacția BZI în Actualitate
Situație dramatică! Autostrada A8, cea intitulată Autostrada Unirii, în pericol uriaș! Se face un apel disperat pentru demararea investiției vitale pentru orașul Iași!

Asociația #HaiCaSePoate trage un semnal de alarmă cu privire la disfuncționalitățile grave din cadrul Companiei Naționale de Investiții Rutiere (CNIR), care riscă să compromită implementarea unor proiecte vitale de infrastructură, în special Autostrada A8 – proiect strategic pentru dezvoltarea regiunii Moldova.

Într-un comunicat transmis public, organizația se declară „profund îngrijorată” de climatul organizațional conflictual și de lipsa de cooperare instituțională, semnalate de unul dintre cei mai reputați constructori de infrastructură din România, compania UMB. Aceasta a cerut rezilierea unui contract major de execuție și s-a retras dintr-o altă licitație unde era singurul ofertant, invocând blocaje administrative și un climat de lucru inacceptabil.

„Este un punct critic care nu mai poate fi ignorat. Nu putem asista pasivi la compromiterea unor investiții esențiale pentru Moldova din cauza unui management defectuos și a unor conflicte interne persistente”, avertizează Asociația #HaiCaSePoate.

Reprezentanții societății civile cer tragerea la răspundere a celor responsabili din conducerea CNIR – de la Adunarea Generală a Acționarilor, la Consiliul de Administrație și conducerea executivă. Totodată, solicită transferul proiectului A8 înapoi la CNAIR, așa cum s-a procedat anterior în cazul unui tronson din Autostrada A3.

Un alt motiv de îngrijorare este întârzierea aprobării bugetului CNIR pentru anul 2025, considerată „simptomul unei guvernanțe disfuncționale”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
14 august 2026
14 august 2026