Afganistanul a rămas, marți, 30 septembrie, complet izolat de lume după ce serviciile de internet și telefonie mobilă au fost întrerupte la nivel național. Locuitorii, dar și organizațiile internaționale care monitorizează traficul online, au confirmat că tăierea conexiunilor a fost făcută treptat, până la o deconectare totală. Administrația talibană, însă, nu a oferit nici o explicație oficială.
Decizia vine în contextul în care, în ultimele săptămâni, talibanii au manifestat îngrijorări legate de pornografia online și au început să limiteze accesul la internet prin tăierea conexiunilor de fibră optică în anumite provincii.
Internetul și rețelele mobile, blocate sub pretextul „moralității”
Organizația NetBlocks, care urmărește accesul la internet la nivel mondial, a transmis că „Afganistanul se află acum în mijlocul unei întreruperi totale a internetului, pe măsură ce autoritățile talibane implementează măsuri de moralitate”.
Televiziunea privată Tolo News a avertizat deja publicul că autoritățile au cerut operatorilor să închidă, în termen de o săptămână, serviciile de internet 3G și 4G pentru telefoanele mobile, lăsând activ doar standardul 2G, o rețea lentă și aproape inutilizabilă pentru navigarea pe internet.
Datele furnizate de Cloudflare Radar arată că întreruperile cele mai bruște s-au produs în Kabul, urmate de Herat (vest) și Kandahar (sud) – orașul considerat „cartierul general” al conducerii talibane.
Această măsură radicală se adaugă la o serie de restricții dure impuse de regimul taliban în ultimele luni. Femeilor li s-a interzis treptat accesul la educație, muncă și viață publică. Recent, chiar și angajatelor Națiunilor Unite li s-a blocat intrarea în birouri, după ce anterior fuseseră excluse din școli, universități, centre de recreere și săli de sport.
Activista pentru drepturile femeilor Sanam Kabiri, care trăiește în afara Afganistanului, a declarat că talibanii „folosesc toate mijloacele pentru a suprima poporul”. Ea a întrebat retoric, într-un mesaj video: „Ce altceva mai vor acești bărbați ignoranți din alt secol de la poporul nostru oprimat?”
Pentru multe femei, internetul era singura șansă de supraviețuire economică, prin munca de la distanță, realizată de acasă, în condițiile în care nu mai aveau voie să părăsească locuința pentru a merge la serviciu.
Ironia situației este că această decuplare brutală de la lumea modernă are loc în paralel cu discuții între talibani și oficiali americani, unele vizând chiar eliberarea cetățenilor americani reținuți în Afganistan. Unul dintre aceștia a fost eliberat chiar duminică, semn că regimul taliban jonglează între diplomația internațională și represiunea internă.
Bai, dati niste dume de … Care munca la distanta in Afganistan???