Liderul Sorin Grindeanu a reacționat rezervat după ce senatoarea Victoria Stoiciu și-a anunțat plecarea din Partidul Social Democrat, evitând să intre în detalii despre conflictul intern care a dus la această ruptură politică.
Întrebat de jurnaliști despre demisia acesteia, Sorin Grindeanu a ales o poziție minimalistă, reducând comentariul la ideea că decizia reprezintă „o manifestare a democrației”, fără a oferi alte explicații sau evaluări politice asupra situației.
„Mă gândesc că își dă și din Senat (n.r. demisia) (…) Este democrație”, a fost reacția liderului PSD.
În același context, liderul PSD a fost întrebat dacă ia în calcul o eventuală demisie din funcția pe care o deține la Camera Deputaților. Acesta a respins indirect ideea, folosind întrebări retorice și făcând referire la alți lideri politici, sugerând că nu există intenția de a părăsi funcția.
„Ilie Bolojan și-a dat demisia? Abrudean?”, sugerând că nu are în vedere un astfel de gest.
Demisie în plin conflict politic
Decizia Victoriei Stoiciu de a părăsi PSD vine într-un moment tensionat pentru scena politică, în contextul în care partidul a fost implicat în inițiative controversate alături de formațiunea AUR, inclusiv o moțiune de cenzură împotriva actualului Guvern.
În mesajul public în care și-a anunțat retragerea, Victoria Stoiciu a explicat că refuzul de a susține demersul politic comun a fost punctul de ruptură. Ea a susținut că între viziunea sa și direcția actuală a partidului a apărut o incompatibilitate profundă. În opinia sa, orice colaborare sau apropiere de astfel de actori politici ar reprezenta un risc pentru valorile democratice și o eroare cu efecte pe termen lung.
În mesajul său, fosta senatoare a transmis că această poziție reprezintă o „linie roșie” peste care nu poate trece, subliniind că nu va accepta nicio formă de normalizare a discursurilor sau parteneriatelor considerate incompatibile cu valorile democratice.
Ruptură politică în context parlamentar tensionat
Victoria Stoiciu a transmis și un mesaj de mulțumire foștilor colegi din PSD care i-au susținut inițiativele legislative, precizând că, în ciuda colaborării anterioare, diferențele de viziune au devenit ireconciliabile.
Ea a anunțat că își încheie parcursul în partid, considerând că direcția actuală a formațiunii intră în conflict cu principiile sale politice fundamentale.
Demisia survine în contextul în care PSD și AUR se pregătesc să depună o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, iar scena politică se confruntă cu o nouă rundă de negocieri și tensiuni. Liderul AUR, George Simion, a indicat că votul asupra moțiunii ar putea avea loc la începutul lunii mai, în plenul Parlamentului.
Un ticalos , asta inseamna sa-ti pese de tara , crezi haos.” Dezbina si invinge” sper sa nu ii iasa.
Asta este situatia. Intr-un sistem democratic fiecare persoana are dreptul sa-si aleaga singur calea pe care o urmeaza. Ce rost au aceste comentarii?
daca era pe persoana fizica, pe uninominal, as fi zis ca da. dar nu a fost asa. a fost aleasa pe o lista in care s-a zbatut tare ca sa intre. de ce n-au apucat-o tribulatiile ideologice inainte de a candida?
Bine ar fi dacă pleacă de tot din Parlamentul României deoarece nu are proprietatea cuvintelor! De asemenea poate o copiază și colegul ei, Vexler!
Pe viitor sper că românii nu vor vota acele formațiuni politice în care profilul acesta de candidați vor *ateriza*.
Stoiciu, dar și Vexler, NU pot fi O PIERDERE PENTRU ROMÂNIA!
ESTE TRAUMATIZAT PSIHIC DE DEMITEREA DIN TIMPUL TOVARASULUI DRAGNEA
CAND LUPTA IMPREUNA CU POANTA PE METEREZE