Prima pagină » Actualitate » Strigăt de disperare în Dâmbovița: Doru a plecat la muncă în străinătate și s-a blocat orice contact cu familia!

Strigăt de disperare în Dâmbovița: Doru a plecat la muncă în străinătate și s-a blocat orice contact cu familia!

26 mai 2026, 13:10,
Redacția BZI în Actualitate

Un barbat disparut Germania este căutat cu disperare de familie și poliție după ce a întrerupt brusc orice legătură cu țara. În urmă cu trei săptămâni, Doru a plecat de acasă spre Germania, unde urma să muncească. De atunci, familia nu l-a mai putut contacta.

Disparițiile românilor care pleacă la muncă în străinătate au devenit un fenomen îngrijorător, iar cazul de față ridică mari semne de întrebare, deoarece ruda celor rămași acasă nu a mai dat niciun semn de viață imediat după trecerea frontierei.

Alertă maximă în județ: Doru Petolea a plecat din Moreni și nu a mai dat niciun semn

Îngrijorarea crește de la o zi la alta în rândul rudelor, care se tem de ce este mai rău. Familia lui Doru și autoritățile sunt în alertă. În vârstă de 44 de ani, bărbatul a plecat în urmă cu trei săptămâni de acasă, având ca destinație Germania, unde urma să muncească.

Deși sperau ca acesta să sune imediat ce ajunge la destinație pentru a confirma că totul este în regulă, telefoanele bărbatului au rămas închise. Doru Petolea, în vârstă de 44 de ani, a fost dat dispărut de familie după ce nu a mai putut fi contactat. De trei săptămâni, nimeni nu mai știe nimic despre bărbat. Acesta a plecat de acasă, din localitatea Moreni, județul Dâmbovița, având ca destinație Germania, unde urma să muncească.

Semnalmente oficiale: Cum îl puteți recunoaște pe acest barbat disparut Germania

Poliția Română a demarat deja procedurile de căutare la nivel național și internațional, cooperând cu structurile europene pentru localizarea dâmbovițeanului. De când a plecat, Doru este de negăsit. Bărbatul nu a mai răspuns deloc la telefon, iar familia a alertat autoritățile pentru a-l găsi.

Pentru a veni în sprijinul anchetei, rudele au pus la dispoziția anchetatorilor o serie de detalii fizice și semne particulare distinctive care pot ajuta la identificarea rapidă a acestui barbat disparut Germania:

Înălțime și greutate: Doru Petolea are aproximativ 1,70 metri înălțime și cântărește în jur de 65 de kilograme.

Trăsături faciale: Bărbatul ochi albaștri, părul șaten.

Semne particulare: Prezintă mai multe tatuaje pe corp (detaliu extrem de important pentru recunoaștere în spațiile publice sau unitățile medicale).

Apelul disperat al poliției și al familiei: Fiecare informație contează

Autoritățile încearcă să stabilească ce s-a întâmplat după plecarea lui Doru spre Germania și motivele pentru care nu mai poate fi contactat. Anchetatorii iau în calcul toate scenariile posibile, de la o problemă medicală neprevăzută, pierderea actelor și a mijloacelor de comunicare, până la situații mai grave legate de siguranța sa personală pe traseu sau la locul de muncă.

Orice detaliu, oricât de nesemnificativ ar părea, poate ajuta la rezolvarea cazului privind acest barbat disparut Germania. Atât autoritățile, cât și familia, au făcut un apel public de ajutor. Cine l-a văzut sau deține informații despre bărbatul de 44 de ani este rugat să sune la numărul unic de urgență 112 sau să meargă la cea mai apropiată unitate de poliție.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Moartea copilului din Buzău ridică suspiciuni. Familia lui Teo acuză o posibilă mușamalizare în cazul atacului
Familia lui Teo, copilul de 4 ani ucis de un câine în Buzău, susține că există indicii de mușamalizare și contestă modul în care a fost găsit animalul. Incidentul a avut loc după ce copilul a ieșit din curtea casei, în timp ce se afla în grija mamei sale. Acesta a ajuns pe proprietatea unei […]
Moartea copilului din Buzău ridică suspiciuni. Familia lui Teo acuză o posibilă mușamalizare în cazul atacului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
26 mai 2026
26 mai 2026