O mamă singură din Piatra-Neamț a lansat un apel public tulburător, cerând disperată ajutorul unui avocat care să o scape de plata lunară impusă către tatăl fiicei sale, bărbat despre care spune că nu a contribuit cu nimic la creșterea copilului. Femeia povestește cu amărăciune că, de ani buni, sistemul o obligă să „ia bani de la gura copilului” pentru a-i plăti unui om care a lipsit din viața fetei lor.
În prezent, mama susține că fiica ei nu mai dorește să meargă la tată, iar legătura dintre ei este practic inexistentă. Cu toate acestea, instanțele au decis să continue obligația financiară, decizie pe care ea o consideră nedreaptă și lipsită de empatie. Povestea ei a emoționat deja sute de oameni pe rețelele sociale și ridică întrebări serioase despre modul în care sunt aplicate drepturile copilului în România.
„Nu mai pot, nu mai vreau să iau de la gura copilului meu”
Andreea Marin, mama fetiței, își spune povestea cu lacrimi în ochi. Ea afirmă că, timp de un an și jumătate, a plătit tatălui 500 de lei pe lună, suma ajungând la 12.000 de lei până în septembrie anul trecut. Banii erau virați regulat, pe 10 ale lunii, iar pe 30 sau 31 tatăl îi folosea pentru pensia alimentară. „Am făcut tot ce s-a putut pentru copilul meu și pentru sănătatea ei, inclusiv tratamente medicale pentru care el nu a contribuit cu un leu. Acum sunt depășită. Refuz efectiv să accept să fiu obligată să-i mai plătesc și să iau bani de la gura copilului meu. Bani care oricum nu ajung lunar pentru toate nevoile Iarinei”, scrie ea în apelul public.
Andreea spune că și-a pierdut ultima speranță că sistemul judiciar va ține cont de interesul superior al copilului. „Nu mai judec. Azi mi-am pierdut ultima speranță. Oamenii din spatele deciziilor nu văd și nu țin cont de absolut nimic”, mărturisește ea. Mai mult, mama susține că tatăl nu are avocat din 2019 și, totuși, câștigă procesele: „Undeva se întâmplă ceva. Din 2019 el nu are avocat și câștigă tot.”
Femeia spune că este dispusă să facă orice pentru binele fiicei sale, chiar și gesturi extreme: „Dacă nu voi găsi o soluție voi intra în greva foamei sau orice este nevoie pentru copilul meu. Refuz să mai dau unui om niște bani pe care pot să-i folosesc copilului meu, copil pentru care el este lipsă și nu face absolut nimic de opt ani încoace, decât să ne plimbe pe la toate instituțiile statului în loc să se ocupe de ea.”
Andreea își încheie mesajul cu o rugăminte clară și dureroasă: are nevoie de un avocat bun, în Piatra-Neamț, care să o ajute să conteste deciziile și să oprească plățile către tatăl copilului. „Am nevoie de ajutor, orice sfat este binevenit, orice m-ar ajuta să nu ajung să-i mai plătesc bani, bani de la gura Iarinei”, scrie ea.
:)) cand o femeie e obligata sa plateasca pensie alimentara se scriu articole in presa? 99% din barbatii din Romania in urma divortului sunt obligati sa plateasca pensie alimentara si nu scriu pe facebook povesti lacrimogene pt 500 de lei. Sau egalitatea functioneaza doar cand aveti ceva de castigat din ea? Ia si plateste fata mea lasa prostiile, asta e legea.
Mars catre Mars!
Da ma ca voi ca barbati tare greu v a fost 9luni pana s a nascut si dupa macar 3 ani, macar pensie alimentara sa platiti ca majoritatea sunteți trântori si asteptati ca o mama cu copil sa va tina tot ca pe niste bieți copii fara sa aveti constienta faptelor voastre.
Care n au divortat si au copii sa le duceti cadouri nevestelor ca v au tolerat si pe voi pe langa copil, scuze celor 10%exceptii dintre barbati
Nu i as mai plati nimic, sa va de a apoi in judecata ca nu platiti ca dupa cum merge justiția asta cel mai sigur veti castiga.
Succes!
ME, se vede foarte clar din comentariul tau ca esti o feminista acrita, frustata si plina de venin. Prin invectivele si jignirile, din comentariul tau, la adresa a 90% din barbati nu faci decat sa iti descrii frustarile PERSONALE. Citez:”… asteptati ca o mama cu copil sa va tina tot ca pe niste bieți copii fara sa aveti constienta faptelor voastre.” Numai din acest fragment se poate observa derapajul tau psihologic catre zona de patologic. Probabil iti doresti sa demonstrezi ca ai o mentalitate de amazoana (amazoanele considerau ca barbatii sunt utili numai pentru procreere, in rest erau complet inutili), dar nu reusesti sa ne arati decat ura ta impotriva barbatilor. Ura care provine din neputinta ta de a mentine o relatie normala de iubire si respect reciproc cu un barbat. Probabil candva, un barbat a incercat sa iti acorde o oarecare atentie, dar cand ti-ai aratat adevarata pesonalitate a fugit cat mai departe de tine. Tu esti personalizarea a tot ceea ce urasc barbatii la o femeie. Te compatimesc si iti doresc sanatate (mintala)