Prima pagină » Eveniment-Social » Studenții de la USV Iași au explorat tainele unității de procesare a produselor din carne Codrul Boieresc – FOTO

Studenții de la USV Iași au explorat tainele unității de procesare a produselor din carne Codrul Boieresc – FOTO

28 nov. 2023, 13:37,
în Eveniment-Social

De curând, studenții de la Controlul și expertiza produselor alimentare CEPA, anul III, din cadrul USV Iași au pășit cu entuziasm în lumea procesării, explorând tainele unității de procesare a produselor din carne Codrul Boieresc. Această experiență a fost posibilă datorită parteneriatului dintre această unitate și Departamentul de Tehnologii Alimentare al USV Iași, cu ajutorul căruia se realizează cercetări inovatoare în domeniul produselor din carne.

Povestea unității de procesare a preparatelor din carne „Codrul Boieresc” a început în anul 2021, în satul Slobozia (comuna Roznov) din județul Neamț având drept scop realizarea unor produse 100% naturale și readucerea pe masa consumatorilor de pretutindeni a „gustului de altădată” prin intermediul unor „preparate cu meșteșug”, așa cum ne-au împărtășit chiar conducătorii unității.
Această unitate face parte din cadrul firmei S.C. HUNTING FUN S.R.L., reprezentând o firmă cu capital integral românesc ce își desfășoară activitatea încă din anul 2013, activând în domeniile: agricol, zootehnic, creștere și valorificare cinegetică, abatorizare, prelucrare și procesare carne, comerțul cu produse alimentare (rețea proprie de magazine) și servicii alimentare (restaurante proprii).

Studenții de la USV Iași au explorat tainele unității de procesare a produselor din carne Codrul Boieresc

Unitățile deținute de entitatea juridică S.C. HUNTING FUN S.R.L. sunt următoarele:

– o divizie vegetală pentru producția cerealelor furajere, prin existența acesteia asigurându-se producerea în sistem propriu a cerealelor utilizate în hrana animalelor;
– o fabrică de producție specializată în elaborarea nutrețurilor combinate ce asigură obținerea unui nivel de uniformitate optim în procesul de creștere a animalelor. Această verigă a unui flux complet de producție joacă un rol determinant în asigurarea unei alimentații echilibrate și adecvate, contribuind astfel la promovarea unui standard superior în performanța zootehnică;
– o fermă de bovine Black Angus și de ovine Suffolk, ambele fiind rasă pură, atestate prin certificări de origine, astfel asigurându-se calitatea și conformitatea produselor obținute;
– o unitate modular de abatorizare bovine, ovine și suine;
– un centru de colectare și manipulare vânat;
– o unitate de a procesării cărnii cu o capacitate de producție de o tonă pe zi, unde aceasta este transformată în produse din carne printr-o tehnologie ghidată de principii ale autenticității și purității, nefiind utilizați conservanți și nici arome artificiale, reflectând angajamentul acestei unități față de calitatea superioară și de autenticitate în universul produselor din carne.

În acest an, unitatea Codrul Boieresc a obținut și certificarea pentru standardul FSSC 22000 – versiunea 5.1, acesta certificând siguranța produselor obținute în cadrul acestei unități de procesare.

Un restaurant și o băcănie proprii în localitatea Slobozia din județul Neamț, dar și parteneriate cu diverse magazine alimentare din țară. De asemenea, echipa din cadrul unității Codrul Boieresc se implică activ în prezentarea și comercializarea produselor sale la diverse târguri alimentare. Această inițiativă a generat ideea unui magazin mobil al unității, proiect ce urmează cu probabilitate să prindă viață într-un viitor apropiat.

După cum se poate deduce din cadrul acestei descrieri, firma S.C. HUNTING FUN S.R.L. a investit în crearea unui sistem complet integrat, pornind de la producerea materiei prime, continuând cu procesarea și, la final, comercializarea produselor finite, respectând în totalitate conceptul “De la fermă la furculită”. Astfel, se realizează o trasabilitate completă a produselor alimenare ale entității descrise mai sus, imperativul existenței acestui istoric complex și complet derivând din necesitatea de efectuare a unei monitorizări sistematice a provenienței și prelucrării unui produs alimentar, începând de la stadiul de materie primă și până la identificarea și localizarea acestuia în etapa post-comercializare.

Produsele realizate în cadrul unității Codrul Boieresc pot fi analizate și achiziționate de pe magazinul online, ce asigură transportul acestora pe întregul teritoriu national și are următoarea adresă web: https://www.codrulboieresc.ro; dar și din cadrul rețelelor de magazine proprii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical. Din câte se pare, situația este gravă și, potrivit apropiaților, el se află sub supraveghere medicală. Pentru public, un astfel de subiect ridică interes legitim, însă rămâne esențială păstrarea unui ton echilibrat și respectarea dreptului la viață privată. Traian Băsescu trece printr-un moment delicat […]
Traian Băsescu trece printr-un moment delicat din punct de vedere medical! Ce a pățit fostul președinte

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 martie 2026
18 martie 2026
Articole similare
Nu s-a depus niciun proiect în măsura DR-19, deși AFIR a deschis de două săptămâni sesiunea de înscrieri. „Nu sunt interesați”
02:00
Nu s-a depus niciun proiect în măsura DR-19, deși AFIR a deschis de două săptămâni sesiunea de înscrieri. „Nu sunt interesați”
Un piroman din județul Neamț a distrus mai multe puncte gospodărești din Iași! Bărbatul a fost prins în fapt de către polițiști
02:00
FOTOVIDEO Un piroman din județul Neamț a distrus mai multe puncte gospodărești din Iași! Bărbatul a fost prins în fapt de către polițiști
Luigi Puiu, pictor din Iași, semnează o expoziție inspirată de întâlnirea cu un șaman în Africa: „Avea o detașare pe care nu o găsim nicăieri în societatea noastră”
02:00
FOTO Luigi Puiu, pictor din Iași, semnează o expoziție inspirată de întâlnirea cu un șaman în Africa: „Avea o detașare pe care nu o găsim nicăieri în societatea noastră”
Primăria Dagâța construiește un nou atelier în cadrul Școlii Profesionale din localitate! Proiectul depășește 2 milioane de lei
02:00
Primăria Dagâța construiește un nou atelier în cadrul Școlii Profesionale din localitate! Proiectul depășește 2 milioane de lei
Un șofer de 34 de ani a fost plasat sub control judiciar după ce a fost prins beat la volan
02:00
Un șofer de 34 de ani a fost plasat sub control judiciar după ce a fost prins beat la volan
Fost director în MIPE, găsit de ANI în incompatibilitate, după ce și-a umplut conturile cu bani publici, inclusiv de la Iași! Bogdan Dragoș Marinescu a primit contracte fără licitație din partea primăriilor
02:00
FOTO Fost director în MIPE, găsit de ANI în incompatibilitate, după ce și-a umplut conturile cu bani publici, inclusiv de la Iași! Bogdan Dragoș Marinescu a primit contracte fără licitație din partea primăriilor
Directorul e în plop, plopul e în aer
02:00
Directorul e în plop, plopul e în aer
CTP Iași pregătește o nouă scumpire a biletelor de călătorie! Majorarea este influențată de prețul carburanților
02:00
CTP Iași pregătește o nouă scumpire a biletelor de călătorie! Majorarea este influențată de prețul carburanților
Braconierii provoacă intenționat incendii ca să poată fura peștele din fermele piscicole? Ultimul incendiu din Delta Moldovei a distrus 20 de hectare de vegetație. „Sunt riscuri pentru noi”
02:00
FOTO Braconierii provoacă intenționat incendii ca să poată fura peștele din fermele piscicole? Ultimul incendiu din Delta Moldovei a distrus 20 de hectare de vegetație. „Sunt riscuri pentru noi”
Femeia terorizată de romi a fost bătută și amenințată cu moartea! Primarul a refuzat să intervină. Fiica: „Oriunde o prinde, îi dă în cap!”
02:00
FOTOVIDEO Femeia terorizată de romi a fost bătută și amenințată cu moartea! Primarul a refuzat să intervină. Fiica: „Oriunde o prinde, îi dă în cap!”