Prima pagină » International » SUA pun presiuni ca Europa să se implice în războiul din Iran: „E mai mult lupta europenilor decât a americanilor”

SUA pun presiuni ca Europa să se implice în războiul din Iran: „E mai mult lupta europenilor decât a americanilor”

24 apr. 2026, 22:10,
Redacția BZI în International

Secretarul american al apărării Pete Hegseth a criticat din nou Europa într-o conferință de presă organizată vineri la Arlington, în Virginia, pe tema războiului din Iran și blocada din Strâmtoarea Ormuz, relatează Le Figaro.

Pete Hegseth a susținut în mod fals că Europa și Asia beneficiază „gratuit” de decenii de „protecția” Statelor Unite.

„Strâmtoarea Ormuz nu este o ţară, nu energia noastră traversează această strâmtoare. Noi avem suficientă energie. Europa şi Asia sunt cele care au beneficiat timp de zeci de ani de protecţia noastră, dar s-a terminat”, a declarat el.

Șeful de la Pentagon s-a arătat din nou frustrat de faptul că aliații europeni și cei asiatici ai Statelor Unite nu sprijină războiul purtat de administrația Trump împotriva Iranului. „Acesta n-ar trebui să fie doar războiul Statelor Unite”, a subliniat el.

Europa, criticată că nu intervine în conflictul din Orient

Hegseth i-a atacat în principal pe europeni și a susținut, la fel ca secretarul de stat Marco Rubio, că ar fi „aliați cu sens unic”.

„Ei au mai multă nevoie decât noi de Strâmtoarea Ormuz. Ei ar face bine să vorbească mai puţin, să organizeze mai puţine conferinţe prestigioase şi să se apuce mai degrabă de treabă şi să se lanseze la apă. Este mai mult lupta lor decât a noastră”, a insistat el, cerându-le practic din nou europenilor să se implice în războiul din Iran.

În caz contrar, Statele Unite „merită aliaţi care sunt capabili, care sunt loiali”, a adăugat secretarul american al apărării.

Pete Hegseth a transmis totodată Iranului că are o „ocazie istorică să încheie un acord bun”. „Hotărârea noastră rămâne, capacităţile noastre sunt de neegalat, iar blocada noastră continuă. Avem tot timpul din lume. (…) Mingea este în terenul lor. Noi suntem la comandă”, a încheiat el.

Trump, nemulțumit că NATO nu îl ajută pe frontul din Iran

Președintele american Donald Trump pare că duce eforturi de subminare a relațiilor transatlantice, construite timp de decenii de administrațiile anterioare de la Washington pentru a păstra pacea în Europa și securitatea în Statele Unite. În schimb, liderul republican de la Casa Albă și-a exprimat simpatia față de dictatori precum rusul Vladimir Putin și nord-coreeanul Kim Jong-un.

Trump și oamenii din administrația sa s-au arătat nemulțumiți în ultimul timp de faptul că NATO nu a fost alături de Statele Unite în războiul din Iran.

Aliații europeni din NATO s-au declarat la rândul lor deranjați de faptul că Trump a declanșat războiul în pofida recomandărilor ca să nu facă acest lucru și a creat noi probleme de securitate, în special energetică, pentru Europa și țări de pe alte continente prin acțiunile duse în colaborare cu Israelul.

În plus, aliații europeni au semnalat că NATO nu poate fi implicată în războiul din Iran pentru că la origine este o alianță de apărare, nu ofensivă, menită protejării spațiului euroatlantic. La rândul lui, Trump a comparat NATO cu „un tigru de hârtie” și a sugerat că nu va oferi protecție în fața Rusiei, în pofida faptului că Statele Unite sunt singurele care au invocat Articolul V, după atacurile teroriste din 11 sepembrie 2001, și au beneficiat de sprijinul aliaților.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator
Două seisme extrem de puternice, produse la interval de doar câteva zeci de secunde, au zguduit violent nordul Venezuelei, provocând prăbușirea mai multor clădiri, blocarea infrastructurii critice și un val de panică generalizată. Până în acest moment, autoritățile au confirmat oficial decesul a cel puțin 32 de persoane și rănirea altor 700, însă operațiunile de […]
Bilanțul provizoriu al cutremurului din Venezuela indică zeci de morți și sute de răniți, dar SUA avertizează că numărul victimelor ar putea fi devastator

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
26 iunie 2026
26 iunie 2026