Prima pagină » International » SUA și-a anunțat susținerea față de Iran în privința crizei cauzate de coronavirus
SUA și-a anunțat susținerea față de Iran în privința crizei cauzate de coronavirus

SUA și-a anunțat susținerea față de Iran în privința crizei cauzate de coronavirus

29 feb. 2020, 00:00,
în International

Secretarul de stat american Mike Pompeo a anunţat vineri că Washingtonul s-a oferit să ajute Iranul în privinţa răspunsului la criza cauzată de coronavirus, care a ucis deja 34 de persoane în această ţară, transmite Reuters preluat de agerpres. Într-o audiere în comitetul de afaceri externe al Camerei Reprezentanţilor a Congresului SUA, Pompeo a exprimat dubii legate de disponibilitatea Teheranului de a oferi informaţii despre situaţia reală privind infecţia cu coronavirus în Iran.

El a spus că Iranul, care face obiectul unor sancţiuni economice dure din partea SUA, nu are o infrastructură solidă în domeniul sănătăţii. Ministerul Sănătăţii iranian a declarat vineri că numărul persoanelor decedate în Iran din cauza coronavirusului COVID-19 a crescut vineri de la 26 la 34, iar cel al cazurilor confirmate de infectare la 388, cu 143 mai multe comparativ cu ziua de joi.

Iranul se numără printre ţările cele mai afectate de epidemia cu noul coronavirus, alături de China, Coreea de Sud şi Italia. Ca măsură de prevenire a extinderii epidemiei autorităţile iraniene au decis, după închiderea şcolilor, şi suspendarea cursurilor în universităţi şi a oricăror evenimente sportive şi culturale, precum şi limitarea adunărilor religioase, acestea din urmă fiind o temă foarte importantă în sistemul Republicii Islamice. Tradiţionala rugăciune musulmană de vineri a fost anulată în 23 din cele 31 de provincii, inclusiv în Teheran şi în oraşele sfinte şiite Qom şi Mashhad.

Iranul este singura ţară din regiunea Golfului care a raportat decese cauzate de coronavirus, care s-a răspândit din China. Kuweitul, Bahreinul, Emiratele Arabe Unite şi Omanul au anunţat de asemenea cazuri de infectare cu coronavirusul.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere
Tensiunile între SUA și Iran ating cote maxime înainte de expirarea armistițiului. Donald Trump lansează amenințări dure, iar prețul petrolului crește puternic. Situația din Orientul Mijlociu se degradează rapid, cu doar două zile înainte de expirarea armistițiului dintre Statele Unite și Iran. Relațiile dintre cele două state au revenit la un nivel critic, după un […]
Tensiuni explozive între SUA și Iran înainte de expirarea armistițiului. Amenințările lui Trump zguduie piețele petroliere

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
20 aprilie 2026
20 aprilie 2026