Prima pagină » International » Suveranul Pontif avertizează clerul: „Predica adevărată nu poate fi făcută de un computer”
Suveranul Pontif avertizează clerul: „Predica adevărată nu poate fi făcută de un computer”

Suveranul Pontif avertizează clerul: „Predica adevărată nu poate fi făcută de un computer”

27 feb. 2026, 17:34,
Redacția BZI în International

Papa Leon al XIV-lea a lansat un avertisment ferm către cler și credincioși privind utilizarea inteligenței artificiale (IA) în redactarea predicilor, atrăgând atenția că tehnologia nu poate înlocui experiența și trăirea credinței autentice. Într-un mesaj transmis în cadrul unei întâlniri cu ușile închise, detaliată ulterior de Vatican News, Suveranul Pontif a subliniat că a ține o predică adevărată înseamnă mai mult decât a transmite informații: este vorba despre împărtășirea credinței, un act care nu poate fi simulat de algoritmi.

„Inteligența artificială nu va putea niciodată să împărtășească credința”, a avertizat Papa, adăugând că este esențial ca preoții să reziste ispitei de a se baza pe programe digitale pentru a pregăti predici. El a folosit o metaforă despre mușchii corpului pentru a sublinia importanța efortului personal: „La fel ca toți mușchii din corp, dacă nu îi folosim, ei mor. Creierul trebuie folosit, așa că și inteligența noastră trebuie exercitată puțin, pentru a nu pierde această capacitate.”

Papa Leon al XIV-lea: „Nu lăsați algoritmii să vă scrie rugăciunile sau predicile”

Papa Leon al XIV-lea a criticat, de asemenea, dependența excesivă de „iluzia oferită de internet și TikTok”, subliniind că astfel de experiențe nu pot înlocui conexiunea spirituală reală și profundă pe care o oferă rugăciunea, studiul și meditația personală.

Ironia situației nu i-a scăpat Suveranului Pontif, având în vedere că Vaticanul tocmai a lansat un sistem de traducere bazat pe inteligență artificială, capabil să traducă în timp real celebrările liturgice din Bazilica Sfântul Petru în până la 60 de limbi. Papa a explicat însă că tehnologia poate fi un instrument util, dar nu trebuie să înlocuiască efortul personal de înțelegere și aprofundare a credinței.

Papa Leon al XIV-lea a mai accentuat importanța educației și studiului continuu: „Studiul în viața noastră trebuie să fie permanent, continuu. Când aud pe cineva spunându-mi – este adevărat, mi-a spus un preot – «Nu am mai deschis o carte de când am părăsit seminarul», mă gândesc: «Doamne, ce trist!»”.

Prin aceste declarații, Papa Leon al XIV-lea transmite un mesaj clar: tehnologia poate sprijini, dar nu poate înlocui experiența umană, reflecția și profunzimea credinței, iar fiecare lider spiritual trebuie să-și mențină mintea și sufletul activ pentru a rămâne conectat la mesajul autentic al religiei.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“
Senatorul Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură. Acesta a vorbit, într-un podcast, despre un posibil scenariu politic pentru alegerile din 2028, în care Ilie Bolojan ar putea deveni figura centrală a unui nou pol electoral. Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură: Ilie Bolojan își ia partid Senatorul Cristian Ghinea, de la […]
Cristian Ghinea, de la USR, anunță marea lovitură! „Ilie Bolojan ar putea prelua REPER, partidul lui Cioloș“

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
15 aprilie 2026
15 aprilie 2026