Va apare o nouă taxă obligatorie pentru șoferii care au două mașini, din 2026. Deținerea a două automobile vine cu cheltuieli suplimentare pentru șoferii din România. Nu este vorba despre o taxă separată introdusă recent, ci despre costuri mai mari ale RCA pentru al doilea vehicul, ca efect al regulilor Bonus–Malus prevăzute de Norma ASF nr. 20/2017. În practică, proprietarii care adaugă o mașină în garaj, păstrând-o și pe cea veche, constată că polița obligatorie pentru noul autoturism pornește fără reducerea acumulată prin istoricul lor de conducere.
Taxă obligatorie pentru șoferii care au două mașini!
În momentul în care un șofer își cumpără încă un autoturism și nu renunță la cel vechi, sistemul Bonus–Malus nu transferă automat bonusul către a doua mașină. În lipsa acestui avantaj, a doua poliță RCA este încadrată în clasa B0 – nivel de bază, fără reducere.
Practic, bonusul rămâne activ pe mașina veche atât timp cât aceasta figurează pe numele proprietarului, iar polița pentru vehiculul nou se calculează fără acel discount.
Reducerea acumulată poate fi transferată la noua mașină doar dacă vechiul autovehicul este vândut sau radiat. Până la acel moment, proprietarul va plăti pentru al doilea autoturism o primă RCA mai ridicată decât se aștepta. Mecanismul este gândit să păstreze sustenabilitatea pieței: dacă același bonus s-ar aplica simultan la mai multe mașini ale aceluiași asigurat, veniturile din prime ar scădea, iar echilibrul financiar al asigurătorilor ar fi afectat.
Pe fondul acestor reguli, șoferii cu două vehicule sau cu mașini mai vechi vor resimți costuri mai mari pentru RCA, chiar dacă nu au avut incidente rutiere. Important de reținut este că nu se introduce o taxă nouă separată, ci se aplică tarife RCA diferite în funcție de clasa de bonus sau malus aferentă fiecărei polițe.
Poliță pentru anvelope și un nou brand digital
Pe piața locală apare și un produs dedicat roților: asigurarea pentru anvelope. Polița se adresează anvelopelor noi montate pe autoturisme și SUV-uri și acoperă riscuri precum furtul sau vandalismul. Suma asigurată poate ajunge până la 1.500 lei pentru fiecare anvelopă, valoarea fiind corelată cu prețul de achiziție menționat pe bon. Costul indicativ al protecției este de aproximativ 30 lei/anvelopă, pentru o perioadă de până la 36 de luni. Inițiativa este anunțată în asociere cu companii din piață precum Asirom și Omniasig.
Totodată, un nou jucător intră pe segmentul auto din România cu un model complet digital: Anytime, un brand al grupului Achmea Holding. Platforma promite încheierea polițelor în format exclusiv online, după modelul aplicat deja pe alte piețe europene.
Serviciul digital propus de Anytime urmează abordări deja folosite de grup în Olanda, Grecia și Cipru, în timp ce pe piața spaniolă funcționează sub marca InShared. Rămâne de urmărit cum vor răspunde șoferii autohtoni la opțiunile online și în ce măsură acestea vor influența costurile polițelor.
Așadar, va apare o nouă taxă obligatorie pentru șoferii care au două mașini, din 2026, iar proprietarii cu două mașini trebuie să știe că bonusul RCA nu se aplică simultan la ambele vehicule; a doua poliță pornește din clasa B0; și doar după vânzarea sau radierea vechii mașini reducerea acumulată poate fi mutată pe noul autoturism. În rest, produsele opționale – precum asigurarea pentru anvelope – pot completa protecția, dar nu înlocuiesc obligația legală de a avea un RCA valabil pentru fiecare vehicul.