Astăzi, 24 noiembrie 2025, Senatul României urmează să dea votul final asupra unei propuneri legislative importante, care vizează modificarea modului în care sunt desemnate persoanele cu dizabilități în actele normative. Inițiativa prevede înlocuirea termenului „handicap” cu „dizabilitate” în Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, astfel încât limbajul folosit în legislație să fie mai respectuos și mai adaptat realităților sociale actuale.
Senatul urmează să decidă schimbarea termenului „handicap” în „dizabilitate” în legislația românească
Proiectul a fost inițiat de mai mulți senatori USR, printre care Cynthia Păun și Irineu Darău, și are ca scop eliminarea unui termen cu conotații stigmatizante, folosit adesea peiorativ în spațiul public.
„E timpul să ne actualizăm nu doar legile, ci și limbajul. Nu există niciun motiv pentru care să nu putem înlocui sintagma ‘persoană cu handicap’ cu ‘persoană cu dizabilități’ sau ‘copil cu handicap’ cu ‘copil cu dizabilități’. Aceasta este o inițiativă de respect și incluziune socială”, a explicat Cynthia Păun, vicepreședintă a Comisiei pentru muncă, familie și solidaritate socială din Senat.
Conform proiectului, în tot cuprinsul legii termenii „handicap” și „handicapului” vor fi înlocuiți cu „dizabilitate” sau „dizabilității”, cu excepția unor construcții specifice de natură medicală și administrativă, cum ar fi „grad de handicap”, „certificate de încadrare în grad de handicap” sau „certificat de încadrare a copilului într-un grad de handicap”. Aceste excepții rămân necesare pentru a menține coerența cu practicile medicale și administrative existente.
Senatorii USR subliniază că schimbarea terminologiei nu este doar o chestiune tehnică, ci și un mesaj puternic de recunoaștere a demnității persoanelor vizate.
„Cuvintele și simbolurile contează mult. Această modificare reflectă respectul pe care îl datorăm oamenilor cu dizabilități și aliniază legislația națională la standardele internaționale, inclusiv la Convenția ONU privind drepturile persoanelor cu dizabilități, ratificată de România în 2010”, a declarat Irineu Darău, membru al Comisiei pentru muncă, familie și solidaritate socială.
Proiectul a primit sprijin și din partea altor grupuri parlamentare, inclusiv UDMR, iar inițiativa este văzută ca un pas important pentru modernizarea legislației românești în domeniul protecției persoanelor cu dizabilități. Victoria Stoiciu, senator PSD, a menționat că vechiul termen aducea atingere demnității acestor persoane, iar schimbarea sa reprezintă un progres necesar pentru societatea românească.
Pe lângă modificarea limbajului, unii parlamentari, precum Ciprian-Titi Stoica de la AUR, au atras atenția că persoanele cu dizabilități au nevoie și de alte măsuri de sprijin, cum ar fi creșterea indemnizațiilor, însă votul de astăzi se concentrează strict pe actualizarea terminologiei legale.
Dacă proiectul va fi adoptat, titlul legii va deveni „Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilități”, iar toate articolele care fac referire la „handicap” vor fi adaptate corespunzător. Această modificare este văzută de inițiatori ca un pas important spre o legislație mai incluzivă, respectuoasă și în ton cu standardele internaționale.
tara arde si baba se chiaptana ….