Trecerea de pietoni unde un copil de 3 ani a fost decapitat sub roțile unui TIR va fi semaforizată. Mugurel Ovidiu Laicu, directorul DRDP, a transmis în ce stadiu sunt lucrările
În cadrul conferinței de presă susținute de prefectul Bogdan Cojocaru împreună cu Mugurel Ovidiu Laicu, director DRDP Iași, cu privire la raportul final de monitorizare a semafoarelor provizorii din orașul Podu Iloaiei, a fost adus în discuție și subiectul semaforizării trecerilor de pietoni din comuna Lețcani. Astfel, Ovidiu Laicu a transmis confirmări cu privire la montarea acestora și construirea pasajelor pietonale din zonă.
Trecerea de pietoni unde un copil și-a pierdut viața va fi semaforizată
În cursul zilei de ieri, 27 iulie 2023, Mugurel Ovidiu Laicu, directorul DRDP, a transmis noi informații cu privire la montarea semafoarelor de la trecerile de pietoni din comuna Lețcani.
„La Lețcani, într-adevăr, vom pune acele semafoare la acea nefericită trecere de pietoni, unde și-a pierdut viața dramatic acel copilaș. Ei (n.r. – Primăria Lețcani) sunt în procedură de achiziție lucrări pentru că semafoarele sunt achiziționate, avizele sunt și de la noi, și de la poliție. Au semafoare puse la dispoziție de Primăria Iași, trebuie doar achiziționate lucrările. În ceea ce privește pasajele pietonale de la Târgu Frumos și la Podu Iloaiei, la mijlocul celor două treceri de pietoni de la primărie și farmacie, ele sunt la Compania Națională de Drumuri, sunt finanțate prin PNRR, deci ele nu mai pot fi întoarse, trebuie terminate până în 2026 și sunt la faza de D.T.A.C. (n.r. – detalii tehnice pentru autorizații de construcții).
Eu zic că la anul, prin martie, aprilie, va fi finalizat proiectul și vor fi demarate lucrările. Ele sunt pasaje prevăzute cu scări rulante și lifturi pentru persoane cu dizabilități și cu scări normale, moderne, cu aerisiri, curent electric care va fi racordat la rețea”, a declarat Mugurel Ovidiu Laicu, directorul DRDP Iași.
Amintim faptul că miercuri dimineață, 19 aprilie, a avut loc un accident îngrozitor la Lețcani, acolo unde un TIR a acroșat trei persoane aflate pe trecerea de pietoni. În urma coliziunii, un copil de numai 3 ani și-a pierdut viața, iar celelalte două au fost rănite.
Peste 900 de mii de lei va costa montarea semafoarelor de la Podu Iloaiei
Potrivit informațiilor transmise de Mugurel Ovidiu Laicu, directorul DRDP Iași, pentru montarea semafoarelor din orașul Podu Iloaiei vor fi cheltuite peste 900 de mii de lei.
„Noi am început deja, am trimis cereri de oferte la firmele specializate, am solicitat un pachet întreg, adică achiziționarea de lămpi, de console, inclusiv lucrări de montaj. După ce vom primi aceste oferte, în funcție de suma care este estimată, vom solicita aprobarea în cadrul programului anual de achiziții de la companie și în funcție de răspunsul de acolo, dacă estimarea este sub 900 de mii, vom face o achiziție directă care poate dura 2-3 săptămâni, dar, dacă este mai mare de 900 de mii și se pare că este mult mai mare de 900 de mii de lei, va dura între minim 2 luni și maxim 3 luni, pentru că așa sunt procedurile”, a mai transmis Mugurel Ovidiu Laicu, director DRDP Iași.
În același timp, prefectul Bogdan Cojocaru a transmis faptul că semaforizarea provizorie de la Podu Iloaiei a trecut testul, iar timpii de tranzitare a orașului s-au redus cu până la 40 la sută odată cu montarea semafoarelor.
„Primul element important este că la nivelul Prefecturii am reușit să aducem la aceeași masă atât reprezentanții societății civile, autoritățile locale și aici mă refer la reprezentanții Primăriei Podu Iloaiei, DRDP și, bineînțeles, toți cei care au vrut să se implice în acest proiect. Elementul important este legat de faptul că în urma acestui program-pilot desfășurat sunt mai multe concluzii pe care le putem aduce în fața cetățenilor, și anume faptul că timpii de tranzit pentru orașul Podu Iloaiei ar putea scădea și au scăzut, conform datelor pe care le avem.
Ar putea scădea odată cu semaforizarea cu 40 la sută. Al doilea element important este legat de faptul că siguranța cetățenilor care tranzitează orașul Podu Iloaiei cu mașinile, dar și pietonii vor avea un grad de siguranță mult mai ridicat. Iar al treilea element important este că în urma acestui program pilot banii pe care urmează să îi investească Direcția Regională de Drumuri și Poduri vor fi utilizați eficient”, a declarat Bogdan Cojocaru, prefectul Iașului.
Astfel, semaforizarea de la Podu Iloaiei a trecut testul, timpii de tranzitare a orașului au scăzut cu până la 40 la sută. Mugurel Ovidiu Laicu, directorul DRDP Iași, a confirmat faptul că trecerea de pietoni unde și-a pierdut viața Luca va fi semaforizată, proiectul fiind pe linie dreaptă.
cat timp le trebuie la niste ghiolbani sa ia niste masuri concrete?
Da, ati gasit solutia perfecta ! Niste becuri vor opri vitezomanii, asa este.
Bravo !
Cum să coste băi 900.000 lei câteva semafoare? Vedeți că a mai făcut unul pușcărie pentru semafoare.
Ar fi mai potrivita o trecere supraterana
Când nu faci nimic dar vrei sa prostești lumea că ești eficient.