La 8 mai 2025, fumul alb s-a ridicat deasupra Capelei Sixtine, semnalând alegerea unui nou papă. Cardinalul Robert Francis Prevost, în vârstă de 69 de ani, a fost ales în urma unui conclav rapid, devenind astfel primul papă american din istorie. Născut la Chicago, Prevost a avut o carieră remarcabilă în cadrul Ordinului Sfântului Augustin și a Bisericii Catolice.
Cine este Robert Prevost, noul papă?
Robert Francis Prevost s-a născut pe 14 septembrie 1955 în Chicago, Illinois. După ce a obținut o diplomă în matematică la Universitatea Villanova în 1977, a intrat în Ordinul Sfântului Augustin, depunând voturile solemne în 1981. A studiat teologia la Catholic Theological Union din Chicago și dreptul canonic la Universitatea Pontificală „Sfântul Toma de Aquino” (Angelicum) din Roma, unde a obținut licența în 1984 și doctoratul în 1987. A fost hirotonit preot în 1982 de arhiepiscopul Jean Jadot.
În 1985, a început misiunea în Peru, activând în Chulucanas și Trujillo. A ocupat funcții precum prior al comunității, director de formare, vicar judecătoresc și profesor. În 1999, a fost ales prior provincial al provinciei „Mother of Good Counsel” din Chicago, iar în 2001 a devenit prior general al Ordinului Sfântului Augustin, funcție pe care a deținut-o până în 2013. În 2014, a fost numit administrator apostolic al Diecezei de Chiclayo și episcop al acesteia în 2015. În 2023, Papa Francisc l-a numit prefect al Dicasterului pentru Episcopi și președinte al Comisiei Pontificale pentru America Latină.
Alegerea unui papă American. Mesajul lui Donald Trump
Alegerea lui Robert Prevost ca papă a fost un moment istoric, marcând prima dată când un american a fost ales în această funcție. După moartea Papei Francisc pe 21 aprilie 2025, conclavul s-a întrunit pentru a alege un nou lider spiritual. În urma a patru tururi de vot, Prevost a fost ales și a luat numele de Papa Leon al XIV-lea. Cardinalul Dominique Mamberti a anunțat alegerea de la balconul Bazilicii Sfântul Petru, pronunțând tradiționalul „Habemus Papam”.
După alegerea lui Robert Prevost ca papă, președintele SUA, Donald Trump, a transmis un mesaj de felicitare
„Felicitări cardinalului Robert Francis Prevost, care tocmai a fost numit Papă. Este o atât de onoare să realizez că el este primul Papă american. Ce emoție și ce mare onoare pentru țara noastră. Aștept cu nerăbdare să-l cunosc pe Papa Leon al XIV-lea. Va fi un moment foarte semnificativ”, a transmis Donald Trump.
Prezența lui Papa Leon al XIV-lea în fruntea Bisericii Catolice oferă speranță și continuitate în spiritul reînnoirii promovat de Papa Francisc.