National

Tu ești EL. In memoriam  Petru Ciubotaru

Publicat: 14 nov. 2019

Ce aș fi fost eu fără teatru? se întreba Petru Ciubotaru acum treizeci de ani. Căutând răspunsul la întrebare, continua : „Și dacă stai să te gândești la asta, parcă te bântuie o sumedenie de neliniști, de îndoieli, de regrete, de bucurii; te gândești la succese și la neîmpliniri – toate legate de acest drag Teatru – și-ți dai seama atunci că, de fapt, tu ești El.”

Petru Ciubotaru s-a născut în anul 1939 în localitatea Ciurea, județul Iași. A absolvit IATC în 1963, la clasa prof. Alexandru Finți, George Rafael. Repartizat la Teatrul Tineretului din Piatra Neamț, debutează cu rolul Mădălin din Noaptea e un sfetnic bun. Din 1964 își începe cariera  la Teatrul Național din Iași cu rolul Jeff din  Jocul de-a vacanța.  Vreme  de  55  de  ani s-a lăsat în voia teatrului, care i-a găsit mereu loc de haos ori de popas, fie că s-a numit Pepelea, Iordache, Tocilă, Şoldan Viteazul, Arlechino, Chiriţa, Domenico Soriano, Pișcik, Stomil, Knurov, Sganarel, Trahanache, Bufonul ori Ştefan cel Mare…

S-a pus mereu de-a curmezişul vârstelor și ne-a transformat în complici fanatici  ai lucrării sale  din care nu au lipsit profunzimea şi iscusinţa interpretării, talentul urieşesc, disciplina unui profesionist şi desăvârşita celebrare a acestui ceremonial efemer care este teatrul.

Finalul stagiunii trecute și cei 80 de ani l-au găsit pe scenă; nimic nu știrbise aura firescului său absolut cuceritor și luciditatea interioară. Dacă timpul său pământesc nu a mai avut răbdare, timpul teatrului l-a absorbit în eternitatea lui și ni-l lasă viu și aproape.

Maestrul Petru Ciubotaru va fi depus în foaierul Teatrului Național Iași, duminică, 17 noiembrie, la ora 9:00, iar slujba de înmormântare va avea loc în aceeași zi, la ora 14:30, la Cimitirul „Eternitatea” din Iași.

Dumnezeu să-l odihnească!

Roluri în teatru:
Jeff – Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia: George Rafael – 1964
Dusty – Vară şi fum de Tennessee Williams, regia: Crin Teodorescu – 1965
Caporalul, Bobin – Pălăria florentină de Eugene Labiche, regia: Ştefan Dăncinescu, Ion Lascăr – 1965
Bidu – Anton Pann de Lucian Blaga, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1965
Tânărul francez, Richard – Becket de Jean Anouilh, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1966
Gică – Sfântul Mitică Blajinul de Aurel Baranga, regia: Constantin Dinulescu – 1966
Daniel – Istorie nocturnă de Sean O’Casey, regia: Saul Taişler – 1966
Prologul – Mătrăguna de Niccolo Macchiavelli, regia: Ion Lascăr – 1966
Ioniţă tânăr – Căruţa cu paiaţe de Mircea Ştefănescu, regia: Nicolae Alexandru Toscani – 1966
Flăcăul – Pantofiorul de aur de Emil Liţu, regia: Radu Miron – 1967
Chirica – Stan Păţitul de Ion Creangă, regia: Gheorghe Jora – 1967
George – Constelaţia ursului de Ştefan Oprea, regia: Eugen Traian Borduşanu – 1968
Cosmo – Viaţa lui Galilei de Bertold Brecht, regia: Fritz Bennewitz – 1968
Nică – Săgetătorul de Ion Omescu, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1968
Luftig – Lumpacius Vagabondus de Johann Nepomuk Nestroy, regia: Virgil Raiciu, Mauriciu Sekler – 1969
Ofiţer – Războiul vesel de Carlo Goldoni, regia: Anca Ovanez – Doroşenco – 1969
Ionică – Catiheţii de la Humuleşti de I.I. Mironescu, regia: Dan Alexandrescu – 1970
Nic, Flăcăul – Duet de Andi Andrieş, regia: Victor Tudor Popa – 1971
Beralde, Dl. Purgon – Bolnavul închipuit de Molière, regia: Cătălina Buzoianu – 1971
Sfetnicul – Fata din dafin de Dan Tărchilă, regia: George Macovei – 1972
Poetul, Un bonjurist – Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Cătălina Buzoianu – 1972
Centurio – La Celestina de Fernando de Rojas, regia: Cătălina Buzoianu – 1972
Luchian – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1973
Dumitraş – Opinia publică de Aurel Baranga, regia: Crin Teodorescu – 1973
Nicoară, Cioplitorul, Prologul – Petru Rareş de Horia Lovinescu, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1973
Autolycus – Poveste de iarnă de William Shakespeare, regia: Cătălina Buzoianu – 1974
Sfetnicul – Domniţa Lacrimă Furată de Dan Tărchilă, regia: George Macovei – 1974
Pepelea – Arvinte şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Virgil Raiciu – 1974
Şoferul – Într-o singură seară de Iosif Neghiu, regia: Cătălina Buzoianu – 1974
Gheorghe – Noaptea de Mircea Radu Iacoban, regia: Sorana Coroamă – 1975
Vasca – Vânătoarea regală a soarelui de Peter Schaffer, regia: Letiţia Popa – 1975
Covielle – Burghezul gentilom de Molière, regia: Virgil Tănase –1975
Ionescu – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Anca Ovanez-Doroşenco – 1975
Ciprian – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Brandy Barasch – 1976
Choran – Căderea păsării de seară de Ştefan Oprea, regia: Cristian Hadji-Culea – 1976
Dirlic – Dănilă Prepeleac de Constantin Paiu (după Ion Creangă), regia: George Macovei – 1976
Locotenentul – Quod de Nelu Ionescu, regia: Călin Florian – 1977
Tolea Jarikov – Prima de Alexandr Ghelman, regia: Brandy Barasch – 1977
Iorgu – Iorgu de la Sadagura de Vasile Alecsandri, regia: Virgil Raiciu – 1977
Sache Dumitrescu – Jocul ielelor de Camil Petrescu, regia: Tudor Florian – 1977
Chelnerul – A fi sau a nu fi … rudă de Emil Braghinski şi Eldar Reazanov, regia: Călin Florian – 1978
Iordache – Aceşti nebuni făţarnici de Teodor Mazilu, regia: Cristian Hadji-Culea – 1978
Sandu – Goana de Paul Ioachim, regia: Viorel Branea – 1978
Candidatul II, Grenadierul – Căpitanul din Kopenick de Carl Zuckmayer, regia: Cristian Hadji-Culea – 1979
Crainicul, Corul – Antigona de Sofocle, regia: Tudor Florian – 1979
Lică – Cuibul de Tudor Popescu, regia: Mihai Lungianu – 1979
Jackie – Pădurea împietrită de Robert Emmet Sherwood, regia: Călin Florian – 1979
Andu – Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia: Eugen Todoran – 1979
Mişa – Copiii soarelui de Maxim Gorki, regia: Sorina Mirea – 1980
Un om cu ochelari, Un om cu toba – Păsările tinereţii noastre de Ion Druţă, regia: Sorina Mirea – 1980
Christy – Kathleen de Michael Sayers, regia: Călin Florian – 1980
Alexandru Coscumere – Operaţiunea “Sana” de Ioan Chelaru, regia: Magda Bordeianu – 1980
Carol – Ciocârlia de Jean Anouilh, regia: Dan Nasta – 1981
Tocilă – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Nicoleta Toia – 1982
Costică – Hoţul de vulturi de Dumitru Radu Popescu, regia: Călin Florian – 1982
Muhsin – Vine inspectorul de Mircea Alexandrescu, regia: Saul Taişler – 1982
Jacques – Jacques fatalistul de Denis Diderot, regia: Dan Nasta – 1982
Timofte – Drumuri şi răscruci de Paul Everac, regia: Călin Florian – 1982
Olaru – Puterea şi adevărul de Titus Popovici, regia: Nicoleta Toia – 1983
Fantezistul – Faţă în faţă cu teatrul după Ion Sava, regia: Mirel Ilieşiu – 1983
Ionescu, Gazetarul, Avocatul – Premieră la Union după I. L. Caragiale, regia: Marina Emandi-Tiron – 1983
Xia Jun – Pentru ce am murit de Xie Min, regia: Călin Florian – 1983
Grigore – Rugăciune pentru un disc-jokey de Dumitru Radu Popescu, regia: Dan Stoica – 1984
Luchian – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1984
Gheorghiţă – Ochiul babei de George Vasilescu, regia: George Macovei – 1984
Şoferul – Mandat de neuitare de Cicerone Sbanţu, regia: Nicoleta Toia – 1984
Varlam – Omul cu mârţoaga de Gheorghe Ciprian, regia: Dan Stoica – 1985
Agentul de poliţie – Insula de Mihail Sebastian, regia: Dan Stoica – 1985
Xenios – Arma secretă a lui Arhimede de Dumitru Solomon, regia: Dragoş Golgoţiu – 1986
Şoldan Viteazul – Cânticele comice de Vasile Alecsandri, regia: Nicoleta Toia – 1986
Jurubiţă – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Cristina Ioviţă – 1986
Pişlică – … Escu de Tudor Muşatescu, regia: Nicoleta Toia – 1986
Ianache – Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Nicoleta Toia – 1987
Laurenţiu Ciolac – Cursa de Viena de Rodica Ojog-Braşoveanu, regia: Saul Taişler – 1987
Iaccoppo – Săptămâna patimilor de Paul Anghel, regia: Dan Stoica – 1987
Ricu Cocoşatu – Descoperirea familiei de Ion Brad, regia: Nicoleta Toia – 1987
Kosâh Dmitri Nikitici – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Ovidiu Lazăr – 1988
Şeful gării – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Nicoleta Toia – 1988
Luka – Ursul de A. P. Cehov, regia: Ion Lascăr – 1988
Arlechin – Jocul dragostei şi-al întâmplării de Marivaux, regia: Ovidiu Lazăr – 1989
Tufaru – Cartea lui Ioviţă de Paul Everac, regia: Dan Alecsandrescu – 1989
Comandantul – Poliţia de Slawomir Mrozek, regia: Cristian Hadji-Culea – 1990
Chiriţa – Chiriţa în balon şi Chiriţa în Iaşi de Vasile Alecsandri, regia: Ovidiu Lazăr – 1990
La Flèche – Avarul de Molière, regia: Dan Alecsandrescu – 1990
Nicollo – Angajare de clovn de Matei Vişniec, regia: Nicolae Scarlat – 1991
Doctorul Rank – O casă de păpuşi de Henrik Ibsen, regia: Ovidiu Lazăr – 1991
Preşedintele – Nebuna din Chaillot de Jean Giraudoux, regia: Irina Popescu Boieru – 1991
Strepsiade – Norii de Aristofan, regia: Ovidiu Lazăr – 1992
Domenico Soriano – Filomena Marturano de Eduardo de Filippo, regia: Eugen Mercus – 1992
Bătrânul, Paznicul – Socrate de Dumitru Solomon, regia: Nicolae Scarlat – 1992
Ilia Afanasievici Samraev – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Irina Popescu Boieru – 1992
Ecsin – Culoarul cu şoareci de Nicolae Breban, regia: Ovidiu Lazăr – 1993
Lepyrios – Adunarea femeilor de Aristofan, regia: Alexandru Dabija – 1993
Kalabuşkin – Sinucigaşul de N. Erdman, regia: Mircea Marin – 1993
Regele – Bertoldo la curte de Massimo Dursi, regia: Irina Popescu Boieru – 1994
Felix – Exerciţiu pentru soţ şi soţie de Martin Walser, regia: Mihai Lungeanu – 1994
Guros – Viaţa şi pătimirile lui Ovidiu Publius Naso de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 1994
Paznicul – Dresoarea de fantome de Ion Băieşu, regia: Irina Popescu Boieru – 1994
Guvernatorul – Suflete moarte de Bulgakov după Nikolai Vasilievici Gogol, regia: Alexandru Dabija – 1994
Lăcustă Vodă – Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Mihai Lungeanu – 1994
Sempronius – Timon din Atena de William Shakespeare, regia: Irina Popescu Boieru – 1995
Alexandre – Iarba amăgirilor de Jean Variot, regia: Teodor Corban – 1995
Căpitanul – Woyzeck de Georg Büchner, regia: Ovidiu Lazăr – 1995
Incoruptibilul Coupilleau de Fontenay – Robespierre şi regele de Dumitru Radu Popescu, regia: Ovidiu Lazăr – 1995
Stamil – Tango de Slawomir Mrozeck, regia: Ion Sapdaru – 1996
Orbul – Jar de munte de Peter Turrini, rega: Dan Stoica – 1996
Jean-Jacques Bouton – Cabala bigoţilor de Mihail Bulgakov, regia: Horea Popescu – 1996
Şoldan Viteazul – Cânticele comice de Vasile Alecsandri, regia: Irina Popescu Boieru – 1996
Crăcănel – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1997
Parsifal – Dona Juana de Anca Vizdei, regia: Ovidiu Lazăr – 1997
H. C. Curry – Omul care aduce ploaie de Richard Nash, regia: Irina Popescu Boieru – 1997
Actorul – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea – 1997
Unchiul Vasa – Doamna ministru de Branislav Nuşici, regia: Horea Popescu – 1998
Profesorul – Alarma de Olga Delia Mateescu, regia: Silvia Ionescu – 1998
Jupân Toni – Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia: Alexandru Dabija – 1999
Ivan Petrovici – Gândirea de Leonid Andreev, regia: Vlad Massaci – 1999
Tâmplarul Engstrand – Strigoii de Henrik Ibsen, regia: Ovidiu Lazăr – 1999
Grasul – Cine-ajunge sus la fix de Dumitru Solomon, regia: Nikolov Perveli Vili – 1999
Kostas – Cele patru picioare ale mesei de Iacovos Kambanelis, regia: Ovidiu Lazăr – 1999
Moderator – Pelicanul după August Strindberg, regia: Dan Vasile – 2000
Knurov – Fata fără zestre de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia: Nikolov Perveli Vili – 2000
Pişcik – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater – 2000
Gaetano – Mizerie şi nobleţe de Eduardo Scarpetta, regia: Irina Popescu Boieru – 2001
Cioplitorul de cruci – Omul din cerc de Cristina Tamaş, regia: Ovidiu Lazăr – 2001
Sganarel – Căsătorie cu de-a sila după Molière, regia: Cezar Ghioca – 2001
Trahanache – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Virgil Tănase – 2001
Anatol Bacinschi – Hai, Vasile, să-l cărăm la crematoriu pe nenorocitul ăsta ! de Cătălin Mihuleac, regia: Ovidiu Lazăr – 2002
Bufonul – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Beatrice Rancea – 2003
Bruyn – Plăcutele istorii de dragoste şi moarte de Honoré de Balzac, regia: Virgil Tănase – 2003
Varlaam – Magul de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 2003
Jacques bunicul – Jacques sau supunerea. Viitorul e în ouă de Eugen Ionesco, regia: Moshe Yassur – 2003
Ştefan cel Mare – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran – 2004
Luigi D’Alema – Viaţă furată de Kostas Asimakopoulos, regia: Ovidiu Lazăr – 2004
Recital de versuri – Bolnav de noapte-i bietul arlechin – 2004
Necunoscutul – Trecutul zilei de mâine de Aurel Andrei, regia: Irina Popescu Boieru – 2005
Her Trumpeter-Strale – Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Cristian Ioan – 2005
Vizitatorul – Vizitatorul de Eric Emmanuel Schmitt, regia: Marius Oltean – 2005
Dr. Spivey – Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, regia: Marius Oltean – 2006
Chiriţa, Paraponisitul, Clevetici, Sandu Napoilă, Gură Cască, Barbu Lăutaru – Chiriţa & Ceilalţi de Vasile Alecsandri, regia: Ovidiu Lazăr – 2007
Belvedonski – Baia de Vladimir Maiakovski, regia: Ovidiu Lazăr – 2007
Siward – Macbeth de William Shakespeare, regia: Mihai Măniuţiu – 2007
Diavolul – Iov şi salubrizarea de Călin Ciobotari, regia: Ovidiu Lazăr – 2008
Gheorghe Popescu 001 – Gheorghe Popescu de Constantin Popa, regia: Ovidiu Lazăr – 2009
Lumachi – Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete – 2009
Niuhin, Tolkacioc – Oameni de nimic, colaj Cehov, regia, scenografia și spațiul sonor: Ovidiu Lazăr – 2009
Omul care vinde timp – Negustorul de timp de Matei Vișniec, regia: Ovidiu Lazăr – 2009
Odiseu – Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu – 2010
Dumnezeu – Dawn-Way (Oameni slabi de înger. Ghid de folosire) de Oleg Bogaev, regia: Radu Afrim – 2011
Pilet – Pană de automobil de Friedrich Durrenmatt, regia: Irina Popescu Boieru – 2011
Pastorul Padover – Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru  – 2012

Achille – Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete – 2013

Domnul Loyal – Tartuffe de Molière, regia Vlad Massaci, 2014

Zaharia Trahanache – O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, 2015

Un client – Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia – Silviu Purcărete, 2016

Mașina se oprește (Mașina Apocalipsei), regia Tilman Hecker, 2017

Spectacol dedicat împlinirii a 100 de ani de la primul concert dirijat de George Enescu la Iași -2017

Trădări. Hamlet, regia Ovidiu Lazăr, 2018

Nu credeam să-nvăț a muri vreodată, spectacol dedicat Zilei Culturii Naționale – 2018

Nu credeam să-nvăț a muri vreodată, spectacol dedicat Zilei Culturii Naționale – 2019

Publius – Titus Andronicus de William Shakespeare, regia: Charles Muller, 2019

Premii:
1971 – premiul de interpretare la Decada dramaturgiei originale cu rolul Nik din „Duet” de Andi Andrieş
1987 – premiul de interpretare pentru Iacoppo din „Săptămâna patimilor” de Paul Anghel
1992 – premiul de interpretare la Festivalul de Teatru de la Bacău pentru „După melci” de Ion Barbu
2002 – Ordinul naţional pentru merit în gradul de Cavaler

2014 – premiul UNITER pentru întraga activitate



loading...

Adauga un comentariu