După tragedia care s-a petrecut pe litoralul Românesc, unde un tânăr de 19 ani aflat sub influența drogurilor a spulberat cu mașina 8 persoane, Tudor Ciugodaru a transmis un mesaj.
„Vreau zero alcool și droguri în traficul european: un nou demers pe care îl susțin în Parlamentul European. Vreau toleranță zero pentru cei care ne ucid în trafic și măsuri unitare la nivel european. Concret: drogat sau beat=ani grei de pușcărie cu executare (la fel ca la crimă cu premeditare) și nici nu mai ai dreptul vreodată la pemis. Sper să susțineți și acest demers.
Până când legea Ciuhodaru nu este adoptată, nimeni nu e în siguranță (nici măcar pe trecerea pietoni). Revoltător e faptul că azi un alt șofer drogat a ucis doi oameni (o tânără de 20 de ani și un tânăr de 21 de ani) și a rănit alți șase la 2 Mai chiar pe trecerea pietoni. Dacă proiectul meu de lege (depus prima dată în 2009 în Parlamentul României) ar fi fost adoptat, multe vieți ar fi fost salvate dar timp de 14 ani nu le-a păsat și nu au făcut nimic.
„Proiectul pe care l-am depus în parlament prevede și ani grei de puşcărie”
Proiectul pe care l-am depus în parlament prevede și ani grei de puşcărie pentru cei ce ne ucid în trafic, condamnare de trei ori mai mare și fără suspendare și fără permis pe viață când sunt victime.
Legea Ciuhodaru ( depusă și în Parlamentul României) prevede 4 tipuri de măsuri având drept scop descurajarea conducerii sub influenţa alcoolului sau a stupefiantelor.
1. dublarea (şi chiar triplarea) pedepselor cu închisoarea pentru accident cu victime produs la alcoolemie penală sau după consum de droguri,
2. majorarea duratei de suspendare a permisului pentru atât pentru alcoolemia penală cât și pentru cea contravenţională,
3. majorarea la 10 ani a duratei de suspendare în cazul recidivei în primii cinci ani de la restituire şi, extrem de important,
4 .imposibilitatea reducerii sau aplicarea cu suspendare a sancţiunilor aplicate celor ce conduc după ce au consumat alcool sau droguri.
Important:
1. Măsurile legislative pe care le-am propus sunt uşor de pus în practică, nu presupun niciun efort bugetar şi sunt extrem de eficiente. Măsurile de înăsprire a legislației rutiere au dus la scăderea cu 30-50% a numărului de evenimente rutiere soldate cu morţi şi răniţi în ţări precum Portugalia, Franța, Anglia, Luxemburg şi Olanda.
2. Până când legea Ciuhodaru nu este adoptată, nimeni nu e în siguranță (nici măcar pe trecerea pietoni)! Am văzut azi la 2 Mai.
3. Vreau toleranță zero pentru cei care ne ucid în trafic și măsuri unitare la nivel europea
Sper să susțineți și acest demers. Acum și în Parlamentul European”, transmite Tudor Ciuhodaru.
Și noi vrem toți Pesediștii hoți la pușcărie !, și noi vrem toți Pesediștii și cei din jandragnerie la pușcărie pentru 10 August ! Multe plăcuțe suedeze USL !
Dacă domnul medic face o lege prin care ” toți medicii care sunt prinși ca dorm cand sunt de garda si sau primesc mita( de la 1 euro la 2000 euro) sa primeasca 20 ani puscărie …iar ce depășește 2000 euro pușcarie pe viață. Dacă face această lege ajunge președinte pe viață.
Dacă nu vrea, inseamnă că doar se bagă in seamă ca să apara la tv/ ziare. E la fel ca ceilalți. Trist
Ăsta nu e medic ! , e o muscă oportunistă ! , e peste tot unde e rahatu mai mare și mai gras