Prima pagină » Razboi în Ucraina » Ucraina, înaintea semnării acordului de la Istanbul: „Nu semnăm cu Rusia!”
Ucraina, înaintea semnării acordului de la Istanbul:

Ucraina, înaintea semnării acordului de la Istanbul: „Nu semnăm cu Rusia!”

22 iul. 2022, 16:50,
în Razboi în Ucraina

Guvernul de la Kiev a avertizat Rusia împotriva unor eventuale provocări, înaintea semnării acordului de la Istanbul, de la care se așteaptă deblocarea exporturilor de cereale.

„Niciun transport care să fie escortat de nave rusești și nicio prezență a reprezentanților Rusiei în porturile noastre. În cazul unor provocări, va urma imediat un răspuns militar”, a declarat Mihailo Podoliak, oficial din aparatul prezidențial ucrainean.

Mihailo Podoliak a adăugat că „Ucraina nu semnează un acord cu Rusia, ci cu Turcia și cu Națiunile Unite”.

Ucraina, înaintea semnării acordului de la Istanbul

Mihailo Podoliak a mai spus că inspectarea navelor va fi efectuată în apele ucrainene de echipe comune, dacă va fi necesar. Un membru al delegației Kievului la negocierile pentru deblocarea exporturilor de cereale a indicat trei porturi ucrainene ce urmează a fi incluse în acordul de la Istanbul.

Navele vor putea încărca cereale în aceste porturi și vor putea tranzita Marea Neagră prin coridoare convenite între părțile semnatare.

„Exporturile vor avea loc prin trei porturi: Odesa, Pivdeni (Iujnîi) și Chernomorsk”, a declarat parlamentarul ucrainean Rustem Umerov, citat de presa de la Kiev.

Parlamentarul și-a exprimat speranța că, în viitor, lista porturilor ar putea fi extinsă.

De altfel, ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu, a călătorit în Turcia pentru a participa la semnarea acordului menit să deblocheze exporturile de cereale.

„Putem confirma că ministrul Șoigu s-a dus în Turcia și că un acord este pregătit în vederea semnării de astăzi”, a declarat Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt de la Kremlin.

La semnarea acordului de la Istanbul, Ucraina va fi reprezentată de ministrul pentru Infrastructură, Oleksandr Kubrakov, relatează CNN, citând biroul de presă al acestui oficial de la Kiev.

Se așteaptă ca înțelegerea să permită reluarea exporturilor cerealelor prin porturile ucrainene blocate, în prezent, de marina militară rusă.

Vladimir Putin anunţă formarea unei noi ordini mondiale

Într-un alt context, amintim că această nouă ordine mondială, anunţată de preşedintele Vladimir Putin, vine să înlocuiască lumea unipolară care, „prin natura sa, frânează dezvoltarea civilizaţiei”. Liderul de la Moscova susţine că, în prezent, elitele lumii occidentale „au intrat în panică” întrucât alte centre mondiale de dezvoltare îşi prezintă viziunea lor asupra viitorului lumii.

„Oricât s-ar strădui elitele occidentale şi aşa-zisele elite supranaţionale să conserve ordinea existentă, se apropie o eră nouă, o nouă etapă în istoria lumii. Doar statele cu adevărat suverane pot garanta o dinamică de creştere ridicată”, a mai spus el.

La 24 februarie, preşedintele Vladimir Putin a ordonat armatei sale să invadeze ţara vecină Ucraina, stat suveran şi independent, a cărei integritate teritorială Rusia se angajase să o apere în conformitate cu Memorandumul de la Budapesta (1994).

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington, după ce a fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump. După ce președintele american Donald Trump l-a numit „prim-ministrul României” pe Nicușor Dan, șeful statului a fost umilit încă o dată la Consiliul […]
Nicușor Dan s-a umplut de penibil la Consiliul Păcii de la Washington! A fost tras la o parte de Secret Service în timp ce voia să vorbească cu Donald Trump! – VIDEO

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
21 februarie 2026
21 februarie 2026