Ultimele clipe din viața lui Marius Coman au fost marcate de un accident cumplit, petrecut pe Autostrada Soarelui, la kilometrul 50. Autocarul care transporta o echipă de minibaschet cu copii între 9 și 10 ani a ieșit de pe carosabil după ce o roată a explodat. Printre victime se numără Marius Coman, un antrenor voluntar în vârstă de doar 23 de ani, care nu purta centura de siguranță. A fost proiectat prin geam și impactul i-a fost fatal.
Marius era considerat o speranță în lumea sportului juvenil și tocmai obținuse un rezultat de excepție cu echipa U14 de la CSM Oradea, devenind campion național. Plecase în această excursie plin de entuziasm, alături de colegii săi, pentru a-i încuraja și sprijini pe cei mici.
Ultimele clipe din viața lui Marius Coman
Antrenorul Andrei Ciordaș, care stătea în spatele lui Marius, a fost martor direct al tragediei. Cu vocea tremurândă, a povestit că prietenul său „Colegul care a decedat era în faţa mea şi a zburat prin dreapta, prin geam. Eram în spatele lui şi nu ştiu cum am reuşit să mă ţin. Puteam să fiu eu”, a declarat acesta cu voce tremurândă.
După impact, ceilalți antrenori au intervenit cu sânge rece pentru a salva copiii prinși în autocar. Un alt antrenor, Robert Boroș, a spart geamul din spate împreună cu un coleg rănit, reușind să evacueze copiii, în ciuda rănilor. 22 de copii se aflau în autocar, iar 8 dintre ei au fost răniți grav. Un băiețel este în comă, iar fratele său se află la spital în afara pericolului.
„Cele mai grave cazuri au fost transportate cu elicopterul. Un copil în comă a fost preluat primul, iar un al doilea caz sever a fost urcat în al doilea elicopter”, a declarat Ștefan Ovidiu Tătăran, purtătorul de cuvânt al ISU Călărași.
Cine a fost, de fapt, Marius Coman?
Marius Coman era originar din Sighetu Marmației, masterand și voluntar la Academia Baschet Star. Era un tânăr blând, pasionat, implicat total în formarea copiilor prin sport. Pentru el, antrenoratul nu era un simplu hobby, ci un vis de viitor. Iubit și respectat, Marius lăsa o amprentă puternică asupra fiecărui copil și coleg care îl cunoștea.
„Era atât de entuziast… M-a sunat înainte să plece. Era mândru de echipa sa. Nu meritam să-l pierdem așa”, a declarat emoționat Călin Pop, coordonatorul grupelor de baby baschet.
Din păcate, ultimele clipe din viața lui Marius Coman ne arată clar cât de gravă poate fi această neglijență.
Moartea lui trebuie să devină un semnal de alarmă. E nevoie de mai multă educație rutieră, controale mai stricte și responsabilitate din partea fiecărui pasager. Viața tânărului antrenor, dedicat sportului și copiilor, nu trebuie să fie în zadar.