Prima pagină » International » Ultimul mesaj al Papei Francisc, scris din spital: „Dezarmați cuvintele, mințile și Pământul”
Ultimul mesaj al Papei Francisc, scris din spital:

Ultimul mesaj al Papei Francisc, scris din spital: „Dezarmați cuvintele, mințile și Pământul”

21 apr. 2025, 17:00,
Simona Ciobanu în International

Papa Francisc, liderul spiritual al peste un miliard de catolici din întreaga lume, s-a stins din viață luni dimineață, 21 aprilie, în a doua zi de Paște, la vârsta de 88 de ani. Vaticanul a confirmat decesul Suveranului Pontif prin vocea cardinalului Kevin Farrell, care a transmis cu profundă emoție:

„La ora 7:35 în această dimineață, episcopul Romei, Francisc, s-a întors la casa Tatălui.”

Dispariția Papei vine la doar câteva săptămâni după ce acesta fusese internat la Spitalul Gemelli din Roma, suferind de o dublă pneumonie. De pe patul de spital, într-un gest de luciditate și înțelepciune rară, Papa a trimis o scrisoare emoționantă directorului cotidianului Il Corriere della Sera, în care a rostit poate cel mai profund și tulburător apel pentru pace.

Un apel sfâșietor din inima suferinței

„Trebuie să dezarmăm cuvintele, să dezarmăm mințile și să dezarmăm Pământul”, scria Papa Francisc, conștient că viața îi atârna de un fir fragil. Într-o reflecție lucidă asupra fragilității umane și a absurdității războiului, Pontiful a denunțat inutilitatea conflictelor armate, mai ales într-o lume deja slăbită de boală și suferință.

„Războiul pare și mai absurd pe timp de boală”, nota el, subliniind cum apropierea de moarte îl făcea să vadă cu mai multă claritate ce contează cu adevărat. „Fragilitatea umană are puterea de a ne face mai lucizi în fața a ceea ce este de durată și a ceea ce este trecător, a ceea ce ne face să trăim și a ceea ce ne face să murim.”

Avertismentul pentru presă și liderii lumii

Papa Francisc a avut un mesaj special și pentru jurnaliști, cei care modelează realitatea prin cuvinte:

„Cuvintele nu sunt niciodată doar atât: ele sunt fapte care structurează mediile umane. Ele pot uni sau diviza, pot servi adevărul sau pot abuza de el.”

Într-o perioadă în care discursul public este adesea polarizat și manipulat, Papa a cerut conștiință, responsabilitate și onestitate în comunicare.

El a îndemnat toate religiile lumii să se întoarcă la rădăcinile lor spirituale și să devină din nou izvoare de fraternitate, dreptate și speranță:

„Religiile se pot baza pe spiritualitatea popoarelor pentru a reaprinde dorința de fraternitate și dreptate, speranța de pace.”

Un pontificat marcat de compasiune și curaj

Papa Francisc va rămâne în istorie nu doar ca primul papă latino-american, ci și ca un reformator curajos, un om al păcii și al simplității. În cei 12 ani de pontificat, el a militat pentru drepturile celor excluși, a condamnat cu fermitate abuzurile din interiorul Bisericii și a îndemnat constant la reconciliere și solidaritate globală.

Moartea sa lasă un gol imens, dar și o moștenire spirituală de neprețuit. În ultimele sale zile, dintr-un salon de spital, Papa Francisc a reușit să transforme suferința personală într-un ultim strigăt pentru umanitate:

„Dezarmați lumea. Acum.”

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Se dau 500 lei în plus la pensie, în aprilie 2026! Cine va beneficia de acești bani!
Vești importante pentru milioane de pensionari din România. Se dau 500 lei în plus la pensie, în aprilie 2026. Astfel, statul acordă un ajutor financiar suplimentar, chiar înainte de Paște. Este vorba despre sume cuprinse între 300 și 500 de lei, însă cei mai avantajați sunt pensionarii cu venituri mici, care pot primi 500 de […]
Se dau 500 lei în plus la pensie, în aprilie 2026! Cine va beneficia de acești bani!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 martie 2026
25 martie 2026
Articole similare
Pădurarul Pavel Pașaniuc, din Iași, a băgat spaima în săteni! Victimă: „Mi-a zis că azi mai trăiesc, că diseară mă omoară în casă!”
02:00
FOTOVIDEO Pădurarul Pavel Pașaniuc, din Iași, a băgat spaima în săteni! Victimă: „Mi-a zis că azi mai trăiesc, că diseară mă omoară în casă!”
Iată încrengătura din spatele licitației câștigate de afaceristul PNL Costel Irimia, patronul restaurantului „La Taifas”! Totul a ieșit la iveală, după ce a pus mâna pe terenul din Bucium
02:00
FOTO Iată încrengătura din spatele licitației câștigate de afaceristul PNL Costel Irimia, patronul restaurantului „La Taifas”! Totul a ieșit la iveală, după ce a pus mâna pe terenul din Bucium
Locuri de muncă în străinătate, în domeniul HoReCa. Se caută cameriste, ospătari și bucătari, iar salariul oferit este de 1.280 de euro lunar
02:00
Locuri de muncă în străinătate, în domeniul HoReCa. Se caută cameriste, ospătari și bucătari, iar salariul oferit este de 1.280 de euro lunar
Fermierii din Iași au nevoie de ajutoarele naționale tranzitorii înainte de Paște: „Măcar să avem ce pune pe masă de sărbători”
02:00
Fermierii din Iași au nevoie de ajutoarele naționale tranzitorii înainte de Paște: „Măcar să avem ce pune pe masă de sărbători”
Biserica prăznuiește în această zi Buna Vestire, cea mai veche sărbătoare a Maicii Domnului. Astăzi are loc prima dezlegare la pește din Postul Paștelui
02:00
Biserica prăznuiește în această zi Buna Vestire, cea mai veche sărbătoare a Maicii Domnului. Astăzi are loc prima dezlegare la pește din Postul Paștelui
ApaVital cumpără apometre noi, în valoare de 3 milioane de lei. Compania va înlocui contoarele vechi din Iași
02:00
ApaVital cumpără apometre noi, în valoare de 3 milioane de lei. Compania va înlocui contoarele vechi din Iași
De Ziua Mondială a Teatrului, Muzeul Literaturii din Iași deschide o expoziție de excepție, unde pot fi văzute scrisori ale unor actori celebri ai scenei românești
02:00
FOTO De Ziua Mondială a Teatrului, Muzeul Literaturii din Iași deschide o expoziție de excepție, unde pot fi văzute scrisori ale unor actori celebri ai scenei românești
Gata! Se desființează
02:00
Gata! Se desființează
Stația de autobuz din Baza 3 este blocată, zilnic, de taxiuri! Șoferii și călătorii de la CTP Iași sunt revoltați, iar taximetriștii cer spațiul lor
02:00
FOTO Stația de autobuz din Baza 3 este blocată, zilnic, de taxiuri! Șoferii și călătorii de la CTP Iași sunt revoltați, iar taximetriștii cer spațiul lor
Ireal! Acestea sunt sumele găsite în casa fraților Acatrinei, cea spartă la Iași de hoți. Nu ar fi fost angajați vreo zi, dar sunt condamnați pentru trafic de persoane
02:00
FOTO Ireal! Acestea sunt sumele găsite în casa fraților Acatrinei, cea spartă la Iași de hoți. Nu ar fi fost angajați vreo zi, dar sunt condamnați pentru trafic de persoane