Prima pagină » International » Un avion a aterizat de urgență după ce cabina piloților s-a umplut de fum! Clipe de panică la bord
Un avion a aterizat de urgență după ce cabina piloților s-a umplut de fum! Clipe de panică la bord

Un avion a aterizat de urgență după ce cabina piloților s-a umplut de fum! Clipe de panică la bord

19 feb. 2026, 23:21,
Redacția BZI în International

Un avion s-a întors de urgență la sol, miercuri seară, după ce cabina piloților s-a umplut de fum, în Newark. Pasagerii au fost evacuați folosind toboganele pentru situații de urgență. Aeronava trebuia să ajungă în Florida.

Pasagerii unui zbor au trecut prin momente de panică, miercuri seară, din cauza unei probleme tehnice. Avionul a decolat de pe Aeroportul Internațional Newark Liberty din New Jersey, însă a fost nevoit să revină la sol la scurt timp.

Un avion s-a întors de urgență la sol din cauza unei probleme tehnice

Avionul a decolat, miercuri seară, din Newark și urma să ajungă în West Palm Beach în Florida. După doar câteva minute de zbor, cabina piloților s-a umplut de fum din cauza unei defecțiuni la motorul avionului.

Piloții au decis să nu mai continue deplasarea, astfel că au revenit la sol pe aeroportul din Newark. Pasagerii au fost evacuați de urgență cu ajutorul toboganului, așa cum prevede procedura în astfel de situații.

Compania aeriană a transmis un comunicat prin care a precizat că nicio persoană nu a avut nevoie de ajutor, toată lumea fiind în deplină siguranță. Mai mult, autoritățile vor investiga acest caz.

”Aeronava a aterizat în siguranță, iar pasagerii și membrii echipajului au fost evacuați folosind toboganele de urgență. Siguranța este prioritatea principală a companiei. Ne concentrăm pe sprijinirea pasagerilor și a membrilor echipajului și vom colabora îndeaproape cu autoritățile federale competente pentru a investiga ce s-a întâmplat”, a transmis compania aeriană.

Piloții au auzit o bubuitură

Pasagerii au mărturisit că au auzit o bubuitură în zona inferioară a avionului. Ulterior, pe geamul avionului s-a observat o scânteie, moment în care piloții au anunțat că se confruntă cu o defecțiune la motor. O pasageră a rememorat momentele în care toată lumea a aflat că se vor întoarce în Newark.

”La aproximativ un minut după, pilotul a revenit cu un anunț și a spus: , a declarat o pasageră, potrivit ABC7NY.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTOVIDEO Horror! O mașină a sărit în gol 20 de metri de pe Pasarela Bucium, după ce s-a izbit de un TIR. Șoferița a murit: „I se vedeau creierii” – UPDATE
Un accident rutier grav a avut loc în municipiul Iași, unde un autoturism a căzut de pe Pasarela Bucium în urma impactului cu un TIR. Mai multe echipaje de intervenție au fost trimise de urgență la fața locului pentru salvarea victimelor și acordarea primului ajutor. UPDATE 2: Din nefericire, șoferița a murit. Trupul neînsuflețit a […]

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 aprilie 2026
24 aprilie 2026