Prima pagină » National » Un bărbat a fost prins cu droguri în Mamaia și a vrut să scape cu 8.000 de lei mită. Cum au procedat jandarmii
Un bărbat a fost prins cu droguri în Mamaia și a vrut să scape cu 8.000 de lei mită. Cum au procedat jandarmii

Un bărbat a fost prins cu droguri în Mamaia și a vrut să scape cu 8.000 de lei mită. Cum au procedat jandarmii

03 mai 2026, 08:00,
Redacția BZI în National

Potrivit informațiilor transmise de Gruparea Mobilă de Jandarmi Constanța, evenimentul s-a produs în seara zilei de 1 mai, în jurul orei 21:00, în timpul unei acțiuni de menținere a ordinii publice în stațiune. Echipajul aflat în patrulare a observat un bărbat într-un autoturism, care ținea în apropierea feței o bancnotă și un plic transparent autosigilant, comportament care a atras atenția forțelor de ordine.

„Ieri, 01.05 în jurul orei 21:00, pe timpul executării unei misiuni de menţinere a ordinii şi liniştii publice în staţiunea Mamaia, un echipaj de jandarmi a observat un barbat aflat într-un autoturism, care avea în dreptul feţei o bancnotă şi un plic autosigilant transparent. Jandarmii au procedat la interceptarea şi legitimarea persoanei, solicitându-i să prezinte eventuale bunuri sau substanţe interzise deţinute”, au anunţat, sâmbătă, reprezentanţii Grupării Mobile de Jandarmi Constanţa.

Bărbatul a încercat să dea mită jandarmilor

În urma verificărilor, bărbatul a predat un plic care conținea substanțe suspecte, precum și o bancnotă de 10 lei. Ulterior, acesta a scos dintr-o borsetă mai mulți bani și a încercat să îi ofere jandarmilor, în încercarea de a influența desfășurarea intervenției.

„Jandarmii i-au adus la cunoştinţă faptul că darea de mită constituie infracţiune şi este sancţionată conform legislaţiei în vigoare. Cu toate acestea, persoana a insistat, afirmând că poate oferi şi alte sume de bani aflate într-o borsetă din autoturism, adică 7950 lei”, au precizat reprezentanții instituției.

În urma situației, jandarmii au sesizat Direcția Generală Anticorupție, iar bărbatul a fost preluat și condus la sediul Poliției Mamaia pentru continuarea cercetărilor. Atât substanțele găsite asupra sa, cât și suma de bani de 7.950 de lei au fost confiscate de autorități.

Cazul este acum investigat de organele competente, urmând să fie stabilite toate împrejurările în care s-a produs incidentul și eventualele infracțiuni comise.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iulie 2026
18 iulie 2026