Pompierii militari ieșeni intervin pentru degajarea unui copac prăbușit peste un autoturism, pe Șoseaua Nicolina din municipiul Iași.
„Misiune în dinamică – Degajare copac căzut peste un autoturism în municipiul Iași.
În aceste momente, pompierii militari ieșeni intervin pentru degajarea unui copac prăbușit peste un autoturism, pe Șoseaua Nicolina din municipiul Iași.
La fața locului se deplasează o autospecială de stingere cu apă și spumă (ASAS) din cadrul Detașamentului 2 de Pompieri Iași, cu un echipaj format din 4 subofițeri.
Misiunea este în desfășurare, urmând a fi evaluate eventualele pagube.⚠ Recomandări preventive:
•Evitați parcarea autoturismelor sub copaci înalți, mai ales în condiții de vânt puternic sau instabilitate atmosferică;
•Sesizați autoritățile în cazul copacilor înclinați sau uscați care pot reprezenta un pericol public;
•Respectați indicațiile echipajelor de intervenție aflate în teren.Vom reveni cu detalii în funcție de evoluția intervenției”, transmite ISU Iași.
Am depus doua sesizari in luna martie 2025 la care am primit raspusuri ca fiind solutionate avand numerele 32462/17.03.2025 si 37171/26.03.2025. Mentionez ca nu s-a miscat nici macar o crenguta din copacii respectivi! Nu s-a efectuat toaletarea.