Prima pagină » International » Un judecător din New York îl consideră pe Donald Trump responsabil de fraude financiare repetate
Un judecător din New York îl consideră pe Donald Trump responsabil de fraude financiare repetate

Un judecător din New York îl consideră pe Donald Trump responsabil de fraude financiare repetate

27 sept. 2023, 17:00,
în International

Un judecător din New York i-a declarat marţi pe Donald Trump şi pe doi dintre copiii săi, Donald Trump Jr şi Eric Trump, responsabili de „fraudă” financiară „repetată” în anii 2010 în evaluarea activelor Organizaţiei Trump, chiar înainte de începerea luni a procesului civil în acest caz, transmite AFP, citată de Agerpres.

În acest dosar, procuroarea generală a statului New York, Letitia James, care depusese o plângere, cere, în special, reparaţii financiare în valoare de 250 de milioane de dolari şi interdicţii de a conduce companii pentru fostul preşedinte şi apropiaţii acestuia.

Lovitură pentru fostul președinte american Donald Trump

În decizia sa, judecătorul Arthur Engoron consideră că Donald Trump, care visează să recucerească Casa Albă în 2024, şi cei doi copii ai săi, vicepreşedinţi executivi ai Organizaţiei Trump, sunt „responsabili” pentru „încălcări repetate” ale legii.

Judecătorul Arthur Engoron a adăugat că documentele depuse de procurorul general arată „în mod clar” „evaluări frauduloase” de către Donald Trump ale activelor grupului, fiind vorba de o multitudine de companii, care variază de la imobiliare rezidenţiale la hoteluri de lux şi cluburi de golf.

Procuroarea generală a statului New York îl acuză pe miliardarul republican şi pe copiii săi că au „umflat” acest patrimoniu cu miliarde de dolari, printre altele, cu scopul de a obţine credite mai avantajoase de la bănci în perioada cuprinsă între 2011 şi 2021.

Donald Trump se înarmează înainte de alegerile prezidențiale

Donald Trump s-a afişat într-un magazin de arme de foc, State Armory, în timpul unei vizite în statul South Carolina (sud), unde s-a plimbat prin raioane cu armament şi a discutat cu alte persoane despre un pistol, relatează The Hill, informează News.ro.

”Vreau să cumpăr unul, vreau să cumpăr unul”, a declarat Donald Trump, potrivit unei înregistrări video postate pe X de către purtătorul său de cuvânt în alegerile prezidenţiale din 2024, Steven Cheung. ”Preşedintele Trump a cumpărat un pistol (marca) Glock în South Carolina”, scrie pe X consilierul candidatului republican.

Potrivit unor postări pe Twitter este vorba despre un Glock “Trump 45”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
29 august 2026
29 august 2026