Primăria Municipiului Iași va deschide un nou centru de vaccinare împotriva COVID-19. Noul centru va fi deschis în incinta cinematografului „Victoria”, fiind organizate trei fluxuri de vaccinare concomitentă în foaierul imobilului. Vaccinul folosit este Pfizer-BioNTech.
Noul centru de vaccinare va fi deschis începând de luni, 10 mai, și va funcționa în intervalul orar 8.00 – 21.00. Cei interesați se vor putea vaccina fără programare prealabilă. Ieșenii care doresc să se vaccineze vor trebui să aibă asupra lor cartea sau buletinul de identitate.
„Am fost anunţat că nu se mai deschide de astăzi centrul. Aşa mi s-a spus de la Primărie. Vin persoane care doresc să se vaccineze, întreabă, iar noi îi redirecţionăm către celelalte centre de vaccinare”, a declarat portarul centrului de imunizare Cinema Victoria.
Începând de luni, 10 mai 2021, ora 8.oo, va funcționa zilnic un centru de vaccinare fără programare la Cinema Victoria.
Situat ultra-central, în Piața Unirii din Iași, acest centru de vaccinare va avea trei fluxuri și este o inițiativă a Primăriei Municipiului Iași.
Programul zilnic în care se vor administra dozele de vaccin este în intervalul orar 8.oo-20.oo, iar serul folosit va fi Pfizer/BioNTech în toate cele trei fluxuri de vaccinare.
Persoanele care doresc să se vaccineze, indiferent de localitatea de domiciliu, o pot face prezentând doar cartea de identitate sau pașaportul, fără a fi necesară înscrierea prealabilă în platforma națională.