Prima pagină » Actualitate » Un pensionar a obținut o creștere a pensiei cu 50%. Ce categorie de români mai poate beneficia de această mărire
Un pensionar  a obținut o creștere a pensiei cu 50%. Ce categorie de români mai poate beneficia de această mărire

Un pensionar a obținut o creștere a pensiei cu 50%. Ce categorie de români mai poate beneficia de această mărire

28 sept. 2025, 21:40,
Redacția BZI în Actualitate

Un pensionar a obținut în instanță o mărire a pensiei cu punctaj de 50%. Rămâne întrebarea cine are dreptul la această decizie și cum se va aplica pentru alți pensionari aflați în situații similare.

Cum a obținut un pensionar majorarea pensiei cu 50%

Un pensionar care și-a desfășurat activitatea în condiții deosebit de dificile a obținut în instanță majorarea pensiei, punctajul său crescând cu 50%. Decizia a fost pronunțată de Înalta Curte, care a clarificat că toți beneficiarii care au muncit în grupe speciale trebuie să beneficieze de creșteri similare ale punctajului lunar.

Recalcularea pensiilor rămâne principala problemă legislativă. Persoanele care au lucrat în medii solicitante, precum mineritul sau industria siderurgică, consideră inechitabil să primească același punctaj ca angajații din domenii „obișnuite”, fără expunere la condiții grele de muncă.

Potrivit regulilor, pensionarii primesc puncte suplimentare pentru anii lucrați peste pragul de 25 de ani, ajungând până la 1 punct pentru fiecare an lucrat peste 35 de ani. Un punct echivalând cu 81 de lei.

Înalta Curte a stabilit că perioadele lucrate înainte de 1 aprilie 2001 în grupele speciale pot fi considerate echivalente cu stagiul de cotizare în condiții deosebite, ceea ce produce efect direct asupra majorării punctajului lunar, inclusiv majorarea cu 50% aprobată recent.

Cum se aplică mărirea punctajului lunar conform deciziei ÎCCJ?

Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit că pensionarii care au muncit în locuri încadrate în grupa a II-a înainte de 1 aprilie 2001 trebuie să beneficieze de majorarea punctajului lunar cu 50%. Decizia vine în urma sesizării Curții de Apel Craiova și clarifică că aceste perioade nu se iau în considerare doar pentru calculul stagiului de cotizare sau reducerea vârstei de pensionare, ci și pentru creșterea efectivă a pensiei.

„Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Craiova – Secţia de litigii de muncă şi asigurări sociale, în Dosarul nr. 2.755/95/2022, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile şi, în consecinţă, stabileşte că:

În interpretarea dispoziţiilor art. 30 alin. (44) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările şi completările ulterioare, asimilarea perioadei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute de art. 30 alin. (1) lit. i) din aceeaşi lege, în locurile de muncă încadrate în grupa a II-a de muncă, unui stagiu de cotizare în condiţii speciale de muncă, produce efecte şi sub aspectul majorării punctajelor lunare cu 50%, conform art. 100 lit. b) din Legea nr. 263/2010, iar nu doar cu privire la determinarea stagiului de cotizare, potrivit art. 56 alin. (1) lit. d), şi la reducerea vârstei de pensionare, potrivit art. 562 din Legea nr. 263/2010”, se arată în decizia ÎCCJ.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025