Breaking News
Sâmbătă, 21.02.2026, un incendiu violent a izbucnit într-un bloc din Nicolina. Un apartament a fost cuprinse de flăcări. Pompierii au intervenit de urgență și au lichidat incendiul, timp în care un polițist local a intrat în clădire pentru a salva un bebeluș.
„Incendiu produs la un apartament in municipiul Iasi, sos. Nicolina, la etajul 7, nu sunt persoane surprinse in interior. Se intervine cu forțe și mijloace de intervenție de la Detașamentul 2 de Pompieri Iași. La fața locului au fost direcționate două autospeciale de stingere, o auto platformă pentru salvări de la înălțime, un echipaj de prim ajutor calificat și de la Serviciul Județean de Ambulanță un echipaj medical”, au transmis reprezentanții ISU Iași.
„Sâmbătă, 21 februarie 2026, pompierii militari ieșeni au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat la etajul al șaselea al unui imobil din municipiul Iași, pe șoseaua Nicolina. La momentul producerii evenimentului nu se aflau persoane în interiorul locuinței.
În urma unui apel primit în Dispeceratul Integrat ISU–SMURD Iași, prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, la locul solicitării au fost direcționate forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentelor 1 și 2 de Pompieri Iași.
Pentru gestionarea situației au intervenit:
•două autospeciale de stingere cu apă și spumă (ASAS);
•două autospeciale pentru salvări de la înălțime (ASII);
•un echipaj de prim ajutor calificat (EPA);
•un echipaj medical din cadrul Serviciului Județean de Ambulanță Iași;
•o ambulanță de terapie intensivă mobilă (TIM) cu medic;
. Echipaje de intervenție ale Poliției Locale, IPJ Iași și IJJ Iași.
La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta în interiorul apartamentului, existând posibilitatea de propagare la întreaga locuință, precum și la apartamentul situat la nivelul superior.
Echipajele operative au acționat pentru salvarea persoanelor, localizarea și lichidarea incendiului, concomitent cu evacuarea fumului din spațiile afectate. Casa scării a fost ventilată, iar 10 persoane, dintre care 9 adulți și un minor, au fost asistate și sprijinite la evacuare în condiții de siguranță.
În urma incendiului au ars opt uși din lemn, elemente de tâmplărie, obiecte de mobilier, materiale textile și produse electrocasnice, iar pereții locuinței au fost afectați pe o suprafață de aproximativ 200 de metri pătrați.
La fața locului au fost asigurate măsurile de ordine și siguranță publică de către echipaje ale Poliției Locale, Poliției și Jandarmeriei. Un polițist local a intervenit pentru sprijinirea evacuării unui minor din zona afectată.
Intervenția a fost finalizată cu succes, pompierii acționând pentru ventilarea și degajarea fumului din apartament, precum și pentru înlăturarea oricărui risc de reaprindere.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost utilizarea focului deschis în spații închise, respectiv o candelă lăsată nesupravegheată.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate
…Felicitări camarade …
Foarte frumos gest!!! Ma bucur ca mai vedem si asfel de stiri…de obicei stirile de bine nu sunt mediatizate ….
Felicitari pentru curaj!Ma bucur ca sunt mediatizate si stiri pozitive!
Respect
Oare ce căuta polițistul local la etajul 7…Nu avea alte sarcini de serviciu, fluidizarea traficului auto blocat, îndepărtarea curioșilor, asigurarea unui perimetru de siguranță ? De asta a fost trimis de Serviciul Unic de urgență 112, să umble dezlegat pe palierele inundate de fum, să-ncurce lumea pe acolo? Mai era un pic și îl scoteau pompierii și pe el în brațe…nu se pomenește nimic de colegii lui și de celelalte structuri de sprijin care au acționat în anonimat și fără interviuri. Poate greșesc, dar rămân la ideea că rolul acestui agent era altul acolo.
FELICITARI POLITISTULUI LOCAL !!
Articol facut sa ”spele” din imaginea politiei locale. Copilul nu a fost scos din flacari cum au mai scris unii, copilul era cu parintii la un etaj superior. Pompierii merita tot respectul pentru munca pe care o fac in permanenta. Felicitari POMPIERILOR!
🙂 teatru pentru fraieresteni