Un restaurant oferă clienților săi o experiență unică în Europa: consumul de apă reciclată de la toaletele sale şi de la bucătărie după spălarea vaselor. Sistemul de purificare a apei nu este doar rezultatul unui moft. Permite instituțiilor care nu sunt conectate la sistemul de canalizare să utilizeze cât mai bine apa lor.
Concret, după spălare vaselor la chiuveta de bucătărie apa este purificată o singură dată – și servește pentru plante – purificată a doua oară, apa devine potabilă. „Folosim cinci tehnici diferite” , spune un membru al companiei. „La cea de băut se adaugă minerale pentru a o face mai sănătoasă. Această apă este apoi oferită clienților“.
Întrucât Kuurne nu este atașat la canalizare, a fost necesară găsirea unui sistem de purificare a apei. Iar soluția descoperită poate transforma apa din toalete în apă potabilă. La prima vedere, ideea pare complet nebună, dar pentru consumator nu se schimbă nimic. „Același miros, același gust”, spune un client intervievat după experiența din restaurant – care a făcut această descoperire interesantă.