Un individ bănuit de comiterea unor infracțiuni pe teritoriul Italiei a fost luat pe sus de polițiști. Bărbatul a fost dus de urgență în fața judecătorilor ieșeni, care au admis propunerea de arestare provizorie a acestuia. Urmează ca instanța să decidă dacă va dispune sau nu extrădarea lui.
Descindere-fulger a oamenilor legii, la Iași! „Mascații” din cadrul Poliției au ridicat din pat un bărbat suspectat de comiterea unor infracțiuni pe teritoriul Italiei. Totul a pornit în urmă cu aproximativ o lună și jumătate, mai exact pe data de 24 octombrie 2019, când judecătorul pentru investigații preliminare Ombretta Vanini, din cadrul Curții din Ivrea, Italia, a emis un mandat european de arestare pe numele unui ieșean. Cel vizat de autoritățile judiciare italiene se numește Dragoș Mihăiță Nedelcu.
„Conspirație infracțională”
În urma emiterii mandatului european de arestare, pe data de 30 octombrie 2019, a fost formulată o semnalare în Sistemul de Informații Schengen – Biroul SIRENE Național din Italia. Ulterior, autoritățile române au fost alertate, pentru identificarea, prinderea, reținerea, arestarea provizorie și, respectiv, extrădarea individului. Astfel, s-a ajuns ca „mascații” să îl ridice pe ieșean și să îl ducă în fața procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iași. După scurte audieri, bărbatul a fost dus în fața instanței de judecată.
„Instanța admite propunerea formulată de procurori și, în consecință, dispune arestarea provizorie a persoanei solicitate Nedelcu Dragoș Mihăiță, în vederea predării, pentru 15 zile. Dispune emiterea de îndată a mandatului de arestare pe numele persoanei solicitate”, au declarat judecătorii din cadrul Curții de Apel Iași.
Decizia nu este definitivă, aceasta putând fi contestată. De asemenea, magistrații au amânat cauza pentru data de 17 decembrie, pentru ca procurorii să depună la dosar mandatul european de arestare, tradus în Limba română. Potrivit anchetatorilor italieni, Mihăiță Nedelcu urmează a fi cercetat pentru comiterea, în urmă cu mai bine de un an, a 19 infracțiuni de „conspirație infracțională – furturi organizate și manipularea bunurilor furate”. Infracțiunea este prevăzută în Codul penal italian, iar pedeapsa pentru ea este cuprinsă între trei și șapte ani de închisoare.