Prima pagină » Eveniment-Social » USV Iași organizează meditații gratuite pentru elevii de liceu
USV Iași organizează meditații gratuite pentru elevii de liceu

USV Iași organizează meditații gratuite pentru elevii de liceu

13 mart. 2024, 08:40,
în Eveniment-Social

Universitatea de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași (USV) vine în sprijinul elevilor de liceu, oferindu-le meditații gratuite la matematică, chimie și fizică, utile nu numai celor care doresc să urmeze una dintre facultățile USV, ci și celor care se pregătesc pentru susținerea examenului de Bacalaureat.

Deși cursurile se adresează în special potențialilor săi studenți, indiferent de facultatea pentru care optează, participanților nu li se solicită niciun fel de angajament față de USV Iași.

USV Iași organizează meditații gratuite pentru elevii de liceu

Meditațiile la matematică vor fi organizate prin Departamentul de Matematică al USV Iași și se vor desfășura on-site, în perioada 6 aprilie – 8 iunie 2024, în fiecare sâmbătă, în intervalul orar 9:00 – 11:00, în Amfiteatrul A6, situat în clădirea principală a Universității. Pentru înscrieri, cei interesați sunt rugați să trimită un email la adresa andromeda.patrascu@iuls.ro, cu o serie de informații legate de liceul pe care-l urmează, profilul și alte detalii necesare desfășurării activităților.

În ceea ce privește meditațiile la chimie, acestea vor fi organizate prin Departamentul de Chimie al USV Iași și se vor desfășura în campus, în perioada 13 aprilie – 8 iunie 2024, tot în fiecare sâmbătă, în intervalul orar 8:00 – 10:00. Pentru înscrieri, tinerii interesați sunt rugați să trimită un email la adresa roxana.tucaliuc@iuls.ro, cu o serie de informații legate de liceul pe care-l urmează, profilul și alte detalii necesare desfășurării activităților. La fel se va proceda și în cazul solicitărilor pentru fizică.

USV Iași a organizat pentru prima dată pregătire la matematică, anul trecut, iar în decursul celor trei luni, orele de meditație la matematică au fost frecventate de peste 120 de tineri din toată zona Moldovei.

„Mesajele pe care le-am primit de la cursanți, după ce au primit notele la Bacalaureat au fost mai mult decât încurajatoare. Au devenit studenți, notele ajutându-i să intre acolo unde și-au propus, iar acest fapt ne-a determinat să reluăm meditațiile și în acest sezon, în Universitate, din luna aprilie. Elevii ne pot urmări și pe canalele online , unde propunem rezolvări la posibile subiecte de Bacalaureat”, a transmis asist. univ. dr. Andromeda Cristina Pătrașcu, Departamentul Științe Exacte al USV Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
30 mai 2026
30 mai 2026