Vânzătorii din piețe, în vizorul ANAF! Senatul a aprobat pe 24 septembrie 2025 un proiect de lege care obligă autoritățile administrației publice locale să transmită organelor fiscale din subordinea ANAF informațiile privind atestatele de producător. Iată cum vor fi verificați comercianții!
Vânzătorii din piețe, în vizorul ANAF!
Senatul a adoptat recent un proiect de lege care îi vizează pe vânzătorii din piețe. Noile prevederi obligă autoritățile administrației publice locale să transmită trimestrial organelor fiscale din subordinea ANAF informații despre beneficiarii carnetelor de comercializare și despre deținătorii atestatelor de producător. Datele transmise vor include informații despre tipul produselor agricole, suprafața de teren folosită la cultivare sau efectivele de animale. Documentele vor cuprinde și seria, numărul și data emiterii atestatului de producător, pentru a permite verificarea corectă a activității comerciale, precizează evz.ro.
„Autorităţile administraţiei publice locale au obligaţia de a comunica organelor fiscale din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, trimestrial, informaţii cu privire la: a) beneficiarii carnetelor de comercializare emise, precum şi datele cuprinse în acestea (…); b) beneficiarii atestatelor de producător emise, precum şi informaţiile privind produsul agricol, suprafaţa de teren agricol utilizată şi/sau efectivele de animale deţinute, seria, numărul şi data emiterii atestatului de producător”, se precizează în noul proiect de lege.
Dacă proiectul va trece de Camera Deputaților, acesta va putea fi trimis la promulgare și publicat în Monitorul Oficial pentru a intra în vigoare. Noua lege are ca scop supravegherea activității comercianților.
Vor fi verificate și cumpărăturile românilor
Controlați de ANAF vor fi și patronii de firme, care fac cumpărături și le decontează pe firmă. Bunurile și serviciile decontate pe firmă trebuie să aibă o legătură directă cu activitatea economică, iar în caz contrar se aplică sancțiuni drastice. ANAF a precizat că sunt interzise cheltuielile de natură personală, fără legătură cu obiectul de activitate al companiei. Printre acestea se numără hainele și accesoriile de uz personal, bijuteriile, parfumurile, produsele cosmetice, dar și alimentele destinate consumului propriu. Cei care dețin firmă trebuie să știe că pot fi deduse integral costurile pentru chiria sediului, utilități, consumabile, salarii, contribuții sociale, servicii de contabilitate sau consultanță. De asemenea, publicitatea, marketingul și abonamentele software pot fi decontate pe firmă, precizează evz.ro.
Vacanțele, biletele de avion în scop recreativ, mobilierul sau electrocasnicele pentru locuință nu pot fi trecute în contabilitate ca și cheltuieli deductibile. Abonamentele la sală ori la servicii de divertisment, precum și combustibilul folosit pentru drumuri personale sunt considerate nejustificate dacă nu există documente care să arate utilizarea lor în interes de serviciu. Regulile privind achizițiile pe firmă vor fi strict monitorizate de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF).
În vizorul ANAF vor fi și comercianții din
piețe. Inițiativa are ca scop verificarea corectitudinii vânzătorilor din piețe, după ce s-a constatat că mulți folosesc documente de producător fără să cultive sau să crească produsele pe care le vând. Prin noul amendament, autoritățile locale trebuie să transmită către ANAF, trimestrial, datele prevăzute de lege, precum tipul produselor agricole vândute și informații privind atestatul de producător, pentru a verifica legalitatea documentelor și proveniența produselor agricole.
Toți bișnițarii(mai închiși la culoare) din piețe au carnet de producător luat pe șpagă,șpagă,șpagă.