Prima pagină » National » Vești extraordinare pentru elevi
Vești extraordinare pentru elevi

Vești extraordinare pentru elevi

24 oct. 2019, 00:00,
în National

Elevii ar putea petrece mai puțin timp la școală, conform unui proiect de lege votat de parlamentari care stabilește numărul mediu de ore pentru cele trei cicluri din învățământul preuniversitar.
Mai exact, prin acest revine la numărul de ore stabilit de către Legea educației în 2011, modificată ulterior. De aceasta dată, se dorește realizarea unui număr mediu de ore săptămânale.

Elevii ar putea sta la scoală aproximativ 20 de ore pe săptămână, la clasa primară, față de de maximum 22 în prezent. Cei de la gimnaziu – 25, față de 34, iar liceenii, 30 de ore pe săptămână.

„Dacă această modificare va fi transpusă în Legea Educației Naționale, vom vorbi de reduceri de aproximativ 15.000 – 20.000 norme. Nu putem evalua beneficiul elevilor, în lipsa unui studiu de impact”, se arată într-un comunicat al Uniunii Sindicatelor Libere din Învațamântul Preuniversitar Iași.

„20-25 de copii cel mult în clasă. Dacă suntem profesori într-o catedră de geografie și biologie și am scădea numărul de ore, putem opta și pentru alte opțiuni profesionale: consilier de carieră pentru copii, tutorat și mentorat pentru profesori debutanți”, spune Marian Staș, expert în educație.

„Măsura e binevenită, dar trebuie să se intervină pe programa școlară, altfel, aceste ore se vor desfășura pe repede înainte, vom vorbi doar despre predare și evaluare, fără instruire și învățare, ceea ce ar fi foarte, foarte grav”, spune Iulian Cristache, președintele Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți.

„Dacă măsura nu va fi suplinită de o reformă curiculară ca la carte şi de profesori instruiți din punct de vedere al formării inițiale și al formării continue, astfel încât să-și însușească anumite metode de predare, această măsură nu va fi una de substanță”, spune Antonia Pup, președintele Consiliului Național al Elevilor.

Proiectul de lege va merge la președintele României pentru promulgare.

Mai exact, prin acest revine la numărul de ore stabilit de către Legea educației în 2011, modificată ulterior. De aceasta dată, se dorește realizarea unui număr mediu de ore săptămânale.

Elevii ar putea sta la scoală aproximativ 20 de ore pe săptămână, la clasa primară, față de de maximum 22 în prezent. Cei de la gimnaziu – 25, față de 34, iar liceenii, 30 de ore pe săptămână.

„Dacă această modificare va fi transpusă în Legea Educației Naționale, vom vorbi de reduceri de aproximativ 15.000 – 20.000 norme. Nu putem evalua beneficiul elevilor, în lipsa unui studiu de impact”, se arată într-un comunicat al Uniunii Sindicatelor Libere din Învațamântul Preuniversitar Iași.

„20-25 de copii cel mult în clasă. Dacă suntem profesori într-o catedră de geografie și biologie și am scădea numărul de ore, putem opta și pentru alte opțiuni profesionale: consilier de carieră pentru copii, tutorat și mentorat pentru profesori debutanți”, spune Marian Staș, expert în educație.

„Măsura e binevenită, dar trebuie să se intervină pe programa școlară, altfel, aceste ore se vor desfășura pe repede înainte, vom vorbi doar despre predare și evaluare, fără instruire și învățare, ceea ce ar fi foarte, foarte grav”, spune Iulian Cristache, președintele Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți.

„Dacă măsura nu va fi suplinită de o reformă curiculară ca la carte şi de profesori instruiți din punct de vedere al formării inițiale și al formării continue, astfel încât să-și însușească anumite metode de predare, această măsură nu va fi una de substanță”, spune Antonia Pup, președintele Consiliului Național al Elevilor.

Proiectul de lege va merge la președintele României pentru promulgare.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului
Nicușor Dan analizează scenariul de rezervă pentru formarea Guvernului. Dacă Executivul condus de Adrian Veștea nu primește votul Parlamentului, una dintre variante este un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR. În timp ce negocierile pentru formarea noului Executiv continuă într-un climat politic tensionat, președintele României, Nicușor Dan, analizează și variante alternative pentru depășirea […]
Nicușor Dan pregătește scenariul de rezervă pentru Palatul Victoria. Guvern minoritar dacă Executivul Veștea nu obține votul Parlamentului

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026