Prima pagină » BZI LIVE » LIVE VIDEO – Viața sexuală a pacienților cu diabet. Provocări și soluții. Acesta este subiectul emisiunii de sănătate BZI LIVE, împreună cu invitata Ines Nerina, fondatoarea asociației „Type 1 dreamers!”

LIVE VIDEO – Viața sexuală a pacienților cu diabet. Provocări și soluții. Acesta este subiectul emisiunii de sănătate BZI LIVE, împreună cu invitata Ines Nerina, fondatoarea asociației „Type 1 dreamers!”

20 feb. 2025, 19:03,
Redacția BZI în BZI LIVE
LIVE VIDEO - Viața sexuală a pacienților cu diabet. Provocări și soluții. Acesta este subiectul emisiunii de sănătate BZI LIVE, împreună cu invitata Ines Nerina, fondatoarea asociației „Type 1 dreamers!”

Diabetul zaharat este o afecțiune cronică ce poate afecta multiple aspecte ale vieții, inclusiv sănătatea sexuală. Problemele sexuale sunt frecvente în rândul persoanelor cu diabet, atât la bărbați, cât și la femei, din cauza complicațiilor asociate, precum afectarea nervilor (neuropatia diabetică), problemele circulatorii și dezechilibrele hormonale.

Totuși, cu o bună gestionare a bolii și sprijin adecvat, aceste dificultăți pot fi depășite. La bărbați apare disfuncția erectilă, una dintre cele mai comune probleme sexuale la bărbații cu diabet. Aceasta apare din cauza deteriorării vaselor de sânge și a nervilor care controlează erecția. Problemele sexuale la femeile cu diabet sunt scăderea dorinței sexuale.

Uscăciunea vaginală din cauza modificărilor hormonale și a fluxului sanguin redus. Dureri în timpul actului sexual (dispareunie), sau infecții vaginale frecvente cauzate de nivelurile ridicate de glucoză.

Pe lângă problemele fiziologice, diabetul poate influența și sănătatea emoțională, cauzând stres, anxietate și depresie. Acestea pot duce la scăderea încrederii în sine și la probleme în relația de cuplu.

Gestionarea corectă a bolii, adoptarea unui stil de viață sănătos și comunicarea deschisă cu partenerul și medicul sunt cheia pentru menținerea unei vieți intime satisfăcătoare. Toate acestea în emisiunea de sănătate BZI LIVE, 21 ianuarie 2025, ora 10:00, moderată de Irina Zaharia, împreună cu invitata Ines Nerina, fondatoarea asociației „Type 1 dreamers!”

Urmăritorii noștri pot adresa întrebări la rubrica comentarii, accesând www.bzi.ro sau, în direct, pe https://www.youtube.com/@bzinews. Emisiunile BZI LIVE au un real succes, fiecare producție media strângând zeci de mii de vizualizări.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său
Iniţiativa „Bucharest Nine“ (B-9) este o platformă de cooperare politică şi economică între nouă ţări NATO pentru consolidarea securităţii euro-atlantice pe flancul estic. Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9. Formatul București 9 a fost înfiinţat la iniţiativa fostului preşedinte al României, Klaus Iohannis, şi a preşedintelui Poloniei, Andrzej Duda, în 2015, iar prima […]
Donald Trump refuză invitația României la Summitul B9! Cine va reprezenta SUA, în locul său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
08 aprilie 2026
08 aprilie 2026