Babele bârfitoare continuă rubrica de astăzi cu una despre Doinița Șpaicuc, viceprimărița din comuna Sirețel. Cică madam are figuri de mare coconete, mai ales că bărbat-su, Geluțu, este primarul din localitate. Babele au aflat de curând că Doinița s-a infectat cu oviduț și tare se mai plictisea în casă pentru că nu avea activități. Totul până într-o zi, când nu a mai suportat pereții casei.
Așa că, Doinița a tras o fugă până în Pașcani ca să facă o sesiune de șoping. Și nu s-a dus oricum, ci cu mașina primăriei, ca să vadă lumea că e ditamai viceprimărița. Babele nu știu ce a luat din magazine, ci doar ce putea să lase în urma ei. Babele bârfitoare roagă vânzătoarele din magazine, dacă au prins viceprimărița pe camere, să pună la dispoziție o copie după filmulețe, ca să afle lumea cam ce gărgăuni are în cap Doinița. Până la noi detalii, babele parcă ar face un test rapid, pentru că simt că s-au îmbolnăvit de la această informație.