Prima pagină » Actualitate » Victoraș Micula face muncă în folosul comunității la o mănăstire! Stareța a „spălat” un milion de lei prin conturile lăcașului!
Victoraș Micula face muncă în folosul comunității la o mănăstire! Stareța a „spălat” un milion de lei prin conturile lăcașului!

Victoraș Micula face muncă în folosul comunității la o mănăstire! Stareța a „spălat” un milion de lei prin conturile lăcașului!

08 iul. 2026, 08:33, 1 ,
Bogdan TROFIN în Actualitate

Condamnat la 120 de zile de muncă neremunerată după ce a accesat ilegal sistemul informatic al MAI și a pus polițiști să-i caute date confidențiale, Victoraș Micula face muncă în folosul comunității la o mănăstire. Este vorba despre Mănăstirea Sfintei Cruci din Oradea, unde acesta spune că face „de toate”, de la cărat bolovani cu roaba până la croitorie.

Victoraș Micula face muncă în folosul comunității la o mănăstire!

Mănăstirea Sfintei Cruci din Oradea este foarte iubită de instanțe, care menționează lăcașul în majoritatea sentințelor atunci când trebui să indice instituții unde persoanele condamnate să-și execute zilele de muncă, deși lista opțiunilor este mult mai lungă, iar unele sunt cu mult mai aproape de ideea de comunitate decât curtea unei mânăstiri, unde „folosul public” nu există neapărat.

Excentricul Victoraș Micula susține că s-a integrat perfect în viața monahală și lucrează între 2 și 8 ore pe zi, timp în care face de toate.

„De la dus cu roaba bolovanii acolo unde se curăță terenul pentru a-l transforma în grădini, la udat și până la croitorie, în zilele foarte calde”, a mărturisit milionarul.

„Dacă în perioada în care eram mic copil îmi doream un Ferrari, acum îmi doresc să fie bunica și părinții mei sănătoși. Văzând cum își plâng persoanele dragi, m-am bucurat că mai am o bunică alături de care să-mi petrec timpul. Apropierea de Dumnezeu și chiar și munca, când sunt eu cu mine, m-au făcut să îmi schimb valorile vieții. Terapia mea este, fără să mă dau sfânt, să ajut, să fac bine”, spune afaceristul, declarându-se impresionat și de cimitirul mănăstirii, unde sunt îngropați apropiați ai măicuțelor.

Stareța a „spălat” un milion de lei prin conturile lăcașului!

Micula Jr. a ajuns la o mănăstire unde în urmă cu șase ani, maica Mina, stareța lăcașului de cult din Bihor, a fost condamnată la 2 ani de închisoare cu suspendare într-un proces în care a fost acuzată că a spălat printr-un cont al așezamântului aproape 1 milion de lei, bani proveniți de la o cunoscută rețea de farmaceutice.

Condamnarea a fost dispusă în toamna anului 2020, la Tribunalul Mureș, după mai bine de 7 ani de dezbateri într-un proces în care Maica Mina, stareța Mănăstirii Sfintei Cruci din Oradea a fost judecată pentru constituirea unui grup criminal organizat și spălare de bani în formă continuă.

Dosarul a fost înaintat instanței de procurorii DIICOT în 2013, anchetatorii susținând că mănăstirea orădeană a fost implicată într-o afacere ilicită de reprezentanții unei firme de farmaceutice din  Brașov, pentru ai putea recompensa pe medicii care își dirijau pacienții la farmaciile societății la cele partenere.

În finalul anchetei, pe 12 decembrie 2013, procurorii DIICOT au trimis-o în judecată pe maica Mina alături de alte șase persoane identificate ca făcând parte din „carusel”. Judecătorul de caz a dipsus condamnări la pedepse cu suspendarea executării, iar în cazul stareței acesta însemnând 2 ani de închisore, a cărei executare a fost suspendată pe un termen de patru ani.

Astfel, condamnat la 120 de zile de muncă neremunerată după ce a accesat ilegal sistemul informatic al MAI și a pus polițiști să-i caute date confidențiale, Victoraș Micula face muncă în folosul comunității la o mănăstire.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Alexandru Nițu, tânărul dispărut din Sectorul 5, găsit mort lângă București. Anchetă după descoperirea tragică din Bragadiru
Alexandru Nițu, tânărul dispărut din Sectorul 5, a fost găsit mort în Bragadiru, după aproape două săptămâni de căutări. Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele tragediei. Alexandru Nițu, tânărul dat dispărut la sfârșitul lunii iunie din Sectorul 5 al Capitalei, a fost găsit fără viață într-o zonă izolată din Bragadiru, potrivit […]
Alexandru Nițu, tânărul dispărut din Sectorul 5, găsit mort lângă București. Anchetă după descoperirea tragică din Bragadiru
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
13 iulie 2026
13 iulie 2026