Local

Victorie consistentă pentru C.S.M. Iași 2020

Publicat: 15 oct. 2022
_____ Vizualizări 4 Comentarii

Primul meci disputat de fetele noastre în Sala Polivalentă ,,Dan Constantin Irimiciuc” a fost de bun augur, încheindu-se cu un succes categoric. Meciul cu C.S.M. Făgăraş a fost partida reabilitării după insuccesul de la Braşov. Evoluţia scorului a fost de la început favorbilă echipei noastre, graţie şi unei serii de goluri marcate de Olexandra Zholobovich: 2-0 (min.5), 9-2 (min.17), 12-5 (min.22). Adversarele au revenit în joc şi au redus diferenţa la patru goluri, 12-8 în min.24, dar antrenorii Daniel Bura şi Macrina Tomuleac au activat mai mult extremele şi la pauză au realizat un avantaj de şapte goluri:17-10. În repriza secundă, contraatacurile ieşencelor, valorificate de Ioana Stanca şi Diana Dincă, au determinat creşterea continuă a diferenţei pe tabela de marcaj între cele două formaţii până la 18 goluri, înregistrată la fluierul final: 37-19.

La C.S.M. Iaşi 2020 au evoluat: Ancuţa Moroianu, Anca Mihailiuc – portari, Iulia Bîţă (3 goluri), Roxana Juverdeanu (1), Oleksandra Zholobovych (8), Andreea Alexandrescu,
Anisa Şerban (1), Ioana Stanca (9), Diana Dincă (6), Paula Rudac (2), Miluţa Ciofu, Georgiana Olaru (1), Andreea Dinu (1), Daria Doban (4), Alexia Cucoş (1).

Cele mai multe goluri pentru C.S.M. Făgăraş au înscris Alexandra Enescu şi Sara Opriş, câte 5 goluri, Daria Prună (4).

Aruncări de la 7 metri: C.S.M. Iaşi 2020: 2 goluri/3 aruncări; C.S.M. Făgăraş: 2/2
Eliminări: C.S.M. Iaşi 2020: 6 min./C.S.M. Făgăraş: 8 min.