Prima pagină » Actualitate » Virgil Popescu anunță că România va scăpa de dependența de gazul rusesc peste cinci ani – VIDEO
Virgil Popescu anunță că România va scăpa de dependența de gazul rusesc peste cinci ani - VIDEO

Virgil Popescu anunță că România va scăpa de dependența de gazul rusesc peste cinci ani – VIDEO

11 mai 2022, 23:32,
în Actualitate

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a transmis astăzi, la Digi24, că este de părere că piața gazului a fost manipulată de Gazprom și a afirmat că, în perioada în care depindem de gazul din Rusia, preţul acestuia nu va scădea înapoi la nivelul din aprilie 2021 când exista o anumită linişte pe piaţă.

Virgil Popescu a declarat, miercuri seară, la Digi 24, că preţul gazului a crescut cu 85 la sută, iar acest lucru nu este deloc întâmplător.

”Este cu adevărat ceva ce nu s-a mai văzut, ea (creşterea cu 85 la sută a gazului – n.r.) a început, practic, e accelerată din ultima parte a anului trecut, practic de prin septembrie, brusc gazul rusesc a început să crească, trăgând toată piaţa în sus. Eu am tot spus că , cu certitudine, acest lucru nu a fost întâmplător, faptul că ruşii au redus livrările către Europa, faptul că nu au mai suplimentat cererea, nu au mai suplimentat livrările de gaz, au redirecţionat mult gaz către Asia. Eu cred că a fost gândită special pentru a creşte preţul, pentru a crea o problemă Europei, ca o primă etapă a războiului din Ucraina. Tocmai pentru a crea o problemă Europei, să aibă de ce să se ocupe”, a declarat Virgil Popescu.

Europa nu va deveni independentă de Rusia mai devreme de 2026

Întrebat dacă vom mai depinde de preţurile dictate de ruşi, dacă începem să avem gaze din Marea Neagră, Popescu a precizat că întreaga Europă nu va depinde de acest lucru mai devreme de 2026- 2027.

”Cred că întreaga Europă nu va mai depinde de gazul rusesc, mai devreme de 2026- 2027 pentru că este deja o politică clară, la nivel european, reducerea dependenţei şi o reducere a dependenţei de gazul rusesc accelerată”, a declarat Popescu.

Virgil Popescu, despre o manipulare a pieței

Ministrul a declarat că este convins că gazul românesc se va ieftini în momentul în care în România va exista mai mult gaz decât putem consuma.

”Regulile de piaţă sunt simple, cu cât oferta este mai mare decţt cererea, este evident că preţul gazului va scădea. Piaţa a fost manipulată, clar, după părerea mea, de către Gazprom. Nu există în momentul de faţă gaz suficient, pe piaţă şi piaţa este foarte sensibilă şi reacţionează la orice se întâmplă. Atâta timp cât vom depinde de gazul rusesc, nu cred că preţul va ajunge la nivelul din 2021, că vorbeam de aprilie 2021 când asistam la o linişte în piaţă”, a declarat Virgil Popescu.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan
Adrian Veștea afirmă că a păstrat secretă desemnarea sa ca premier la solicitarea președintelui Nicușor Dan. Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru a generat numeroase reacții în mediul politic și în spațiul public. În contextul controverselor apărute după anunțul făcut de președintele Nicușor Dan, premierul desemnat a oferit noi detalii despre modul în […]
Adrian Veștea rupe tăcerea despre desemnarea ca premier. De ce nici familia sa nu a știut decizia lui Nicușor Dan

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 iunie 2026
19 iunie 2026