Prima pagină » Actualitate » Virusul gripal face ravagii într-o țară din Europa! Este alertă sanitară! Românii sunt în pericol! 
Virusul gripal face ravagii într-o țară din Europa! Este alertă sanitară! Românii sunt în pericol! 

Virusul gripal face ravagii într-o țară din Europa! Este alertă sanitară! Românii sunt în pericol! 

08 ian. 2026, 14:20,
Redacția BZI în Bzi.ro

Virusul gripal face ravagii într-o țară din Europa! Este alertă sanitară! Medicii avertizează că sezonul gripal 2025–2026 ar putea deveni unul dintre cele mai dure din ultimii ani. Oficiul Federal de Sănătate Publică (FOPH) din Elveția a anunțat că vârful epidemiei va fi atins în lunile următoare. Virusul gripal circulă în tot mai multe țări din Europa. Și românii sunt în pericol!

Virusul gripal face ravagii într-o țară din Europa!

Este alertă sanitară în Elveția din cauza virusului gripal. Consultațiile pentru infecții respiratorii acute au început din nou să crească, dovadă că virusurile sezoniere circulă intens. Medicii elvețieni au atras atenția că în acest sezon circulă predominant două forme ale virusului gripal A. Mai mult, a fost identificată și o nouă variantă genetică a tulpinii H3N2, însă fără dovezi că ar provoca forme mai severe ale bolii.

Zonele urbane și cele cu trafic intens raportează cele mai multe cazuri în Elveția, în timp ce regiunile rurale sunt mai puțin afectate. Pe lângă gripă, virusul respirator sincițial (RSV) se răspândește tot mai mult. Europa este din nou în stare de alertă sanitară după ce autoritățile au confirmat prezența unui virus mortal, mult mai periculos decât COVID-19, în Franța, MERS-CoV. Organizația Mondială a Sănătății (OMS) avertizează cu privire la severitatea acestui tip de coronavirus. Cazurile au fost depistate la începutul lunii decembrie 2025 și vizează doi bărbați cu vârste de peste 70 de ani. Ancheta epidemiologică a stabilit că infectarea nu s-a produs pe teritoriul european, ci în urma unor deplasări externe, precizează romaniatv.net.

Un nou virus în România

„Super-gripa”, despre care și Organizația Mondială a Sănătății a avertizat, a ajuns și în România. Experții avertizează că persoanele vulnerabile prezintă un risc mai mare în fața tulpinii de gripă A (H3N2), subgrupa K, care se răspândește rapid în Europa. Specialiștii în sănătate au anunțat că suntem abia la începutul celui mai agresiv şi lung sezon de gripă din ultimii ani. Medicii avertizează că 9 din 10 pacienți diagnosticați au așa-numita super-gripă, care este mult mai agresivă decât gripa obișnuită.

Deși termenul de „super-gripa” a apărut recent în spațiul public, medicii atrag atenția că, în prezent, circulă subclada K a virusului gripal A (H3N2), responsabilă pentru simptome puternice și cu debut brusc: febră mare, dureri musculare și articulare, tuse și stare generală alterată rapid.

La nivel mondial, în Europa, a apărut un nou virus, mai periculos decât COVID. Este vorba despre MERS, despre care medicii spun că are o rată a mortalității mult mai mare, adică ,,unul din trei pacienți infectați moare.” Noul virus este transmis la om de la cămile infectate, virusul fiind identificat prima dată în Arabia Saudită.

Recent, a fost anunțat și faptul că Elveția se confruntă cu o epidemie agresivă a gripei. Medicii elvețieni atrag atenția că în lunile următoare se vor înmulți cazurile de gripă, în condițiile în care mai multe virusuri respiratorii circulă simultan. Virusul gripal circulă în mai multe țări din Europa, inclusiv în România. Autoritățile au confirmat cazuri de „super gripă” și în România, după ce virusul a provocat probleme fără precedent în alte state din Europa.
Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Plan Roșu de Intervenție pe DN1 după un accident în lanț. Treisprezece persoane implicate, doi copii și mama lor au ajuns la spital
Un accident rutier grav produs luni după-amiază, 1 iunie 2026, pe DN1, între Avrig și Bradu, în județul Sibiu, a mobilizat un număr impresionant de forțe de intervenție și a dus la activarea Planului Roșu de Intervenție. Patru autoturisme au fost implicate într-o coliziune în lanț, iar 13 persoane, dintre care șase copii, au fost […]
Plan Roșu de Intervenție pe DN1 după un accident în lanț. Treisprezece persoane implicate, doi copii și mama lor au ajuns la spital

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
02 iunie 2026
02 iunie 2026