Prima pagină » Local » Ziua cea mare. Astăzi se decide firma care va ridica spitalul COVID-19 de la Lețcani. Unul din participanți rupe tăcerea

Ziua cea mare. Astăzi se decide firma care va ridica spitalul COVID-19 de la Lețcani. Unul din participanți rupe tăcerea

21 apr. 2020, 04:00,
Vlad Rotaru în Local

Autoritățile județene vor decide astăzi operatorul care va livra și monta unitatea medical mobilă pentru tratarea pacienților cu COVID-19. Spitalul de 17 milioane de euro a atras patru firme din țară și din străinătate

Patru societăți de profil din țară și din străinătate s-au înscris la o licitație derulată de Asociația pentru Dezvoltare Intercomunitară Euronest privind ridicarea unui spital mobil pentru pacienții diagnosticați cu COVID-19 în zona comunei Lețcani. Astăzi, 21 martie, comisia de licitație se va întruni pentru a stabili câștigătorul procedurii. Cele patru societăți înscrise au dat ca termen de livrare 20 de zile, iar alte șapte zile pentru montare. În aceste fel, peste aproape o lună, unitatea mobilă de la Lețcani ar urma să fie gata pentru a primi pacienții.

Au depus oferte Rhymer Infrastructures and Projects PVT. LTD, India (73,9 milioane lei), Koombo Prodsya SRL, jud. Olt, România (81.2 milioane lei, cu tot cu TVA), SDI Global LLC A.Ș., Turcia (63,7 milioane lei) și Pop Industry din județul Olt. Valoarea estimată a contractului este de 73.9 milioane lei, criteriul de atribuire fiind cel mai bun preț raportat la calitate. Vor fi punctate special costul și termenul de livrare. Comisia de evaluare este formată din specialiști ai spitalelor subordonate Consiliului Județean Iași, Inspectoratului pentru Situații de Urgență și ai ADI Euronest.

Iată ce spune una din firmele implicate

Unul din participanții la această procedură a ținut să aducă și o serie de clarificări asupra participării la proiectul respectiv.

„Compania noastră, respectiv brandul nostru International Truss, este deținută, în totalitate, de o entitate ONG, non-guvernamentală, respectiv non-profit, Asociația Anastasya-Maria-Elena, care are ca principal scop prevenirea abandonului școlar. Până în acest moment, prin activitățile noastre, am susținut și încercăm în continuare să susținem în jur de 2.000 de copii din fiecare județ, pentru prevenirea abandonului școlar. Compania noastră este o companie ce produce contrucții din structuri ușoare din aluminiu. În data de 3 aprilie 2020, compania noastră a transmis în atenția Consiliului Județean Iași propunerea noastră cu privire la posibile soluții privind spitale mobile temporare, module de decontaminare, dispozitive de decontaminare, centre de tratament, centre de izolare și carantină pentru boli contagioase care, de asemenea, au fost prezentate și către Ministerul Sănătății în întâlnirea avută, la data de 26 februarie”, au menționat cei de la International Truss, reprezentant al Koombo Prodsya SRL.

Cum arată proiectul?

Aceștia au arătat și în ce constă oferta lor.

„Din partea ADI Euronest am primit în data de 11 aprilie 2020 invitația de participare la licitație. În data de 16 aprilie 2020, echipa noastră a depus fizic oferta la sediul ADI Euronest. În data de 17 aprilie 2020, ca urmare a informațiilor primite, reprezentantul echipei noastre s-a deplasat la sediul Euronest. Din păcate, nu s-a putut participa la această ședință de negociere anunțată prin documentația publicată. Oferta noastră financiară depusă, exact și conform cerințelor publicate, a cuprins următoarele capitole care se regăsesc în documentația depusă. Componenta structură spital mobil: 3.657.600 euro. Această construcție reprezintă producția noastră proprie realizată în România, ce susține nevoia de minimum 250 de paturi până la maximum 576 de paturi.

Componenta echipamente medicale: 8.456.084 euro. Aceste echipamente solicitate conform caietului de sarcini sunt propuse de către parteneri din Israel. Componenta logistică și facilitate: 886.000 euro. Aceste servicii sunt propuse de către partenerii noștri din România. Componenta materiale sanitare: 939.565 euro. Aceste materiale sunt propuse de către partenerii noștri din România. Componenta transport, taxe, autorizații: 212.500 de euro. Aceste servicii sunt propuse de către partenerii noștri din România. Menționăm că toate sumele rezultate prin orice activitate sunt direcționate către proiectul nostru, respectiv prevenirea abandonului școlar”, mai susțin oficialii International Truss.

Vezi AICI Proiectul depus pentru spitalul COVID-19 de la Lețcani

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
24 iulie 2026
24 iulie 2026