BLESTEMATI!

9 Noiembrie 2009
1117 Vizualizari | 0 Comentarii
Ionut Bilba prabusit sub privirile arbitrului Sorin Corpodean
• Gaz Metan Medias - Poli Iasi 2-1 (1-1), intr-un meci din etapa a XIII-a a Ligii I de fotbal • Ramasi fara presedinte, decimati de accidentari si obligati sa joace 60 de minute cu un om mai putin pe teren, fotbalistii ieseni au fost la doar cateva minute de un egal eroic • Golurile au fost marcate de fostul iesean Silvasan si Hoban, pentru gazde, si de Miclea pentru Poli • Etapa viitoare, peste doua saptamani, Poli va primi vizita formatiei Pandurii Targu Jiu

Certati de toata lumea, in frunte cu primarul Nichita, ramasi fara presedinte de la inceputul saptamanii, decimati de accidentari si obligati sa joace o ora cu un om mai putin, fotbalistii Politehnicii au fost aproape sa dea o palma tuturor contestatarilor. Au intrat pe teren raciti, au alergat cat i-au tinut plamanii si au dat totul pentru a scoate macar un punct la Medias. Nu a fost insa suficient, pentru ca Zeita Fortuna nu-si mai indreapta privirea spre Poli de cateva runde. Gaz Metan a invins pana la urma cu 2-1, golul victoriei fiind marcat de Hoban, in minutul 86, la o faza care nu anunta nimic. Si, pentru ca tacamul sa fie complet si frustrarea maxima, iesenii au avut o bara, la sutul exceptional al lui Barladeanu, iar toate punctele au ramas la Medias. Povestea meciului de la Medias s-a scris insa in saptamana premergatoare jocului, o saptamana agitata, in care Petre Grigoras a numarat in fiecare zi cate 1-2 jucatori in plus, raciti si deveniti astfel indisponibili. In afara de exilatii, Bersnjak si Pecnik, de mai vechii accidentati, Milea, Negru si Viveiros, de invoitul Marius Croitoru, Grig i-a pierdut in cursul saptamanii trecute si pe Balde si Buta, ambii raciti. Cosmarul tehnicianului iesean avea sa fie doar la inceput. Pe drumul spre Medias, unul foarte lung si greu, facut cu autocarul, au mai cazut inca patru jucatori: Straut, Adrian Ilie, Cristi Constantin si Ignatov. Primul era titular sambata, dar s-a simtit atat de rau incat Grigoras nu l-a putut trece nici pe foaia de joc. Adrian Ilie, Cristi Constantin si Ignatov au strans din dinti si au intrat pe teren asa raciti. In aceste conditii, antrenorul Politehnicii a fost obligat sa faca o sumedenie de improvizatii si sa schimbe distributia tactica de cateva ori in timpul meciului.

Improvizatii

Grig a inceput meciul cu Bratu, fundas dreapta, si l-a terminat cu Barladeanu pe acest post. Degeaba a incercat Grig sa schimbe sistemul de joc, din 4-3-3 intr-un 4-4-2, degeaba a introdus 2 inchizatori, Munteanu si Straton, ca accidentarile, eliminarea lui Bratu si boala unor fotbalisti ca Ignatov, Ilie sau Cristi Constantin au naruit toate planurile tehnicianului iesean. Meciul de la Medias a inceput in nota de dominare a gazdelor, care aveau sansa sa intre in clubul echipelor care nu au emotii, macar deocamdata, la evitarea retrogradarii. Mediesenii au deschis scorul in minutul 11, prin fostul jucator al Politehnicii, Cristian Silvasan, care a patruns in careu, dupa o pasa de la Dudita, si a sutat pe sub portarul Branet. Iesenii au avut din nou reactie si au ratat o ocazie uriasa prin Costache, care nu a reusit sa profite de o iesire gresita a lui Buchta si a trimis cu capul dupa un corner, putin pe langa poarta gazdelor. Momentul decisiv al meciului avea sa fie consemnat in minutul 30, cand Bratu l-a calcat usor (se pedepseste oricum intentia, iar eliminarea este corecta) pe Silvasan, care era cazut la mijlocul terenului si a fost eliminat direct de Sebastian Coltescu. Mediesenii au mai ratat cateva ocazii de a transa partida prin Silvasan, Dudita sau Kubala, iar Poli a reusit egalarea atunci cand nu se astepta nimeni. In minutul 44, Costache a centrat de pe partea stanga in careu, Lazar a respins gresit in centru, iar Miclea, liber la 17 metri a sutat la firul ierbii, invingandu-l pe Buchta. Cu un om mai putin in teren, iesenii au luptat eroic in actul secund si au fost foarte aproape de a obtine o remiza miraculoasa.

Eroi in mocirla

Intr-o adevarata mocirla, minutele de final au fost caracterizate de o lupta nebuna pentru fiecare minge si de incercari disperate ale iesenilor de a pastra rezultatul de egalitate de pe tabela si ale gazdelor de a inscrie golul victoriei. Acesta a venit cu trei minute inainte de expirarea timpului regulamentar, cand Hoban a driblat toti adversarii intalniti in cale, a trecut si de Branet si a trimis mingea in poarta goala. La fel ca si in meciul cu Dinamo, cand la 1-3, jucatorii lui Grigoras au avut reactie, si la Medias, Poli putea egala, trecandu-si in cont doua ocazii uriase in finalul partidei. Mai intai, fundasul dreapta Barladeanu a prins un sut incredibil in diagonala de la 25 de metri, dar mingea s-a oprit in bara interioara a portii lui Buchta, batut la aceasta faza. In ultimul minut al prelungirilor, Lamine a castigat un duel aerian cu fundasii adversi, dupa un corner, dar a trimis cu capul peste poarta lui Buchta. Astfel, Poli a ajuns la 5 esecuri consecutive, 4 in campionat si unul in Cupa Romaniei, si a cazut pe locul 14 in clasamentul Ligii I, la egalitate cu formatia de pe 13, Universitatea Craiova. Pentru Poli urmeaza doua saptamani de pauza, jucatorii primind liber pana marti. Urmatorul meci este cel cu Pandurii Targu Jiu, de la sfarsitul saptamanii viitoare.

Declaratii la cald

Dupa meci, antrenorul Petre Grigoras era mahnit de faptul ca Poli nu a reusit sa inscrie la faza din prelungiri, atunci cand Barladeanu a trimis balonul in bara. "Tin sa-mi felicit echipa mea pentru daruire. Stiam ca vom intalni o echipa foarte buna, motivata. Am avut mari probleme de lupta, dar si asa ei au reusit sa se ridice la nivelul jocului si cu putin noroc puteam lua cel putin un punct. Pauza aceasta ne prinde foarte bine si speram ca jucatorii ce ne lipsesc sa revina cat mai repede la echipa. Suntem mahniti ca nu am marcat la aceea bara pe final, dar fotbalul se joaca pe goluri si din pacate am pierdut. Nu am vazut faza cartonasului rosu, dar cu siguranta a contat foarte mult in economia meciului, ceilalti jucatori trebuind sa-i suplineasca lipsa", a spus Grigoras. De partea cealalta, Cristian Pustai a declarat ca Gaz Metan Medias s-a indepartat de zona retrogradarii in urma victoriei pe care a obtinut-o in fata formatiei iesene. "A fost meciul cu numarul 100 pentru mine, un meci special si ma bucur ca jucatorii au castigat astazi, desi se putea incheia la fel de bine 1-1. Am inceput meciul bine, dar am fost egalati inainte de pauza si ma bucur foarte mult ca ne-am creat destule ocazii si am marcat pe final. Am reusit sa avem multe ocazii, dar am ratat destul de mult. Cu siguranta va veni si vremea cand vom si marca la fel de mult pe masura ocaziilor avute. Este foarte bine ca ne-am indepartat de zona retrogradarii si am sperante ca din orice joc pana la finalul turului putem lua puncte", a spus Pustai.