Prima pagină » Local » 40 de cazuri noi Covid-19, înregistrate în ultimele 24 de ore, în județul Iași -GRAFICE

40 de cazuri noi Covid-19, înregistrate în ultimele 24 de ore, în județul Iași -GRAFICE

28 aug. 2021, 13:31,
în Local
Conform datelor oferite de Institutul Naţional de Sănătate Publică, până astăzi, 28 august 2021, pe teritoriul judeţului Iaşi au fost confirmate 42952 cazuri cu persoane infectate cu Covid-19 (cu 40 cazuri în plus faţă de ziua precedentă). În ultimele 24 de ore nu s-au depistat  tulpini Delta la persoane confirmate pozitiv cu Covid-19.

Dintre cazurile confirmate pozitiv și internate, în ultimele 24 de ore s-au efectuat 4 externări.

În judeţul Iaşi, în ultimele 24 de ore nu s-au înregistrat decese în rândul persoanelor confirmate pozitiv, numărul total de decese fiind 943.

În ceea ce privește solicitările de testare ale pacienţilor care prezintă  simptomatologie specifică noului coronavirus, încărcate de medicii de familie pe platforma CAPESARO,  menționăm că în ultimele 24 de ore, Serviciul Județean de Ambulanță Iași a efectuat 25 de recoltări la domiciliu.

În cadrul Campaniei de vaccinare împotriva COVID 19, desfășurată la nivelul judetului Iaşi, conform datelor centralizate, până în prezent au fost efectuate 407281 de vaccinări. Din acest numarul total de persoane vaccinate, 217277 au fost vaccinate cu doza I și 190004 cu doza II. Pe data de 27 august 2021 au fost vaccinate 517 de persoane. Mentionam ca 339 persoane au primit doza I și 178 persoane au primit doza a II-a. Cu privire la administrarea vaccinului Johnson & Johnson, până în momentul de față au fost efectuate 22730  de vaccinari, 207 doze fiind administrate în ultimele 24 de ore. De la începutul campaniei de vaccinare s-au înregistrat 468 de reacții adverse ușoare.

Referitor la gradul de ocupare al paturilor (inclusiv paturi ATI) din spitalele suport COVID-19, conform raportărilor, astăzi, 28 august 2021, sunt ocupate  62 paturi din care 12 sunt paturi ATI.

Situaţia cu privire la gradul de ocupare pentru paturile ATI este următoarea:

  • 8 paturi ATI la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase
  • 4 paturi ATI la Spitalul Municipal Paşcani

În momentul de faţă sunt libere 6 paturi ATI:

  • 2 paturi ATI la Spitalul Municipal Paşcani
  • 2 paturi ATI la Spitalul “Sf. Spiridon”
  • 2 paturi ATI la Spitalul de Neurochirurgie

Pentru persoanele depistate pozitiv cu noul coronavirus, în unitățile sanitare sunt puse la dispoziție 163 de paturi, dintre care 97 de paturi pentru bolnavii confirmați pozitiv cu COVID-19 (CF Pascani – 22 paturi, CF Iasi – 15 paturi, Spitalul Orasenesc Harlau – 12 paturi, Spitalul de Pneumologie – 28 paturi, Spitalul de Boli Infectioase – 20 de paturi) și 67 de paturi în zonele rosii destinate pacienților cu alte patologii și confirmati pozitiv cu COVID-19.

La Spitalul Clinic „Dr. C.I. Parhon”, centru suport COVID-19 pentru bolnavii care au nevoie de asistenţă medicală de specialitate, nu sunt ocupate paturile ATI.

In momentul de față 1 persoană confirmată pozitiv cu noul coronavirus urmează tratamentul prin dializă în staţia de dializă de la Spitalul Clinic „Dr. C.I. Parhon” Iaşi.

La Spitalul Clinic de Obstetrica si Ginecologie “Elena Doamna” Iasi, centru suport COVID-19 pentru gravidele care au nevoie de asistenţă medicală de specialitate, nu sunt ocupate paturile ATI.

In zona ATI Covid de la  Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria” Iași, nu sunt ocupate paturile ATI. În ceea ce privește zona medicală Covid de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria” Iași, nu sunt ocupate cele 5 paturi.

Conform datelor centralizate la nivelul Direcţiei de Sănătate Publică Iaşi, astăzi, 28 august 2021, un număr de 200 de persoane se află în izolare, iar 187 de persoane sunt carantinate la domiciliu.

Până în prezent, Direcţia de Sănătate Publică Iaşi a emis în total 43443 de decizii pentru persoanele aflate în izolare şi 44030 de decizii pentru persoanele aflate în carantină.

***

Instituţia Prefectului Judeţului Iaşi şi Direcţia de Sănătate Publică Iaşi recomandă tuturor cetăţenilor să trateze cu maximă seriozitate pericolul determinat de infectarea cu noul coronavirus, să semnaleze către autorităţi cazurile în care sunt încălcate normele sanitare şi să îndemne celelalte persoane să respecte toate măsurile de protecţie.

***

Având în vedere numărul mare de solicitari cu privire la suspendarea temporară a măsurii de carantină, în contextul prevenirii infecţiilor cu SARS-COV-2, precizăm celor interesaţi să transmită pe adresa de e-mail derogari@dspiasi.ro următoarele date necesare:

  • Cerere de suspendare temporară;
  • Date de contact ale solicitantului (nr. telefon, adresa e-mail);
  • Copii ale cărţilor de identitate ale persoanelor pentru care se solicită suspendarea temporară de la măsura carantinării;
  • Data şi, după caz, intervalul orar, la care se intenţionează trecerea prin punctul de frontieră (intrare/ieşire);
  • Punctul de trecere al frontierei tranzitat;
  • Mijlocul de transport folosit (auto personal, nr. de înmatriculare, transport în comun rutier sau feroviar, transport aerian, etc.);
  • Contractul de muncă în afara ţării sau alt document echivalent, după caz;
  • Documente medicale justificative (dacă este cazul);
  • Dovada programare, cu data şi ora, eventual interval orar, la medic pentru investigaţii/tratamente sau proceduri medicale/consultaţii medicale care nu pot fi amânate (dacă este cazul);
  • Documente care să dovedească celeritatea derogării de la măsura carantinării (certificat de deces sau alt document care să justifice solicitarea);
  • Numar de telefon de contact pentru a se putea solicita date suplimentare, dacă este cazul.

***

Recomandarea pentru cetăţeni este să ia în considerare doar informaţiile verificate prin sursele oficiale şi să apeleze pentru recomandări şi alte informaţii la linia TELVERDE –0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgenţă, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetăţenilor. De asemenea, românii aflaţi în străinătate pot solicita informaţii despre prevenirea şi combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În acelaşi timp, începând cu 4 iulie 2020 cetăţenii au la dispoziţie şi linia telefonică TELVERDE 0800.800.165 dedicată special sesizării neregulilor în context COVID-19.

La nivelul Judeţului Iaşi, numărul de telefon la care se poate apela CJCCI Iaşi, 24/24 ore, este: 0232.256.265.

 

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Când intră alocațiile copiilor în iunie 2026. Data la care părinții primesc banii pe card și prin Poștă
Alocațiile copiilor pentru luna iunie 2026 vor fi virate începând cu 8 iunie pentru cei care primesc banii pe card. Distribuirea prin Poșta Română începe din 10 iunie. Luna iunie aduce un nou calendar pentru plata alocațiilor de stat destinate copiilor, iar milioane de părinți din România așteaptă perioada în care banii vor ajunge în […]
Când intră alocațiile copiilor în iunie 2026. Data la care părinții primesc banii pe card și prin Poștă

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
29 mai 2026
29 mai 2026
Articole similare
Revolta unui ieșean, după zeci de apeluri fără răspuns, la mai multe instituții publice: „Niciodată nu ți se răspunde la telefon. Pentru ce mai plătim?”
02:00
Revolta unui ieșean, după zeci de apeluri fără răspuns, la mai multe instituții publice: „Niciodată nu ți se răspunde la telefon. Pentru ce mai plătim?”
Indemnizațiile membrilor din consiliile de administrație ale regiilor din subordinea primăriei au încins spiritele în ședința de CL! Mihai Chirica: „Neperformanța trebuie pedepsită”
02:00
Indemnizațiile membrilor din consiliile de administrație ale regiilor din subordinea primăriei au încins spiritele în ședința de CL! Mihai Chirica: „Neperformanța trebuie pedepsită”
Filmare revoltătoare în traficul din Iași! O femeie cu un copil în brațe încearcă să traverseze pe trecerea de pietoni, dar un șofer nu îi permite
02:00
FOTOVIDEO Filmare revoltătoare în traficul din Iași! O femeie cu un copil în brațe încearcă să traverseze pe trecerea de pietoni, dar un șofer nu îi permite
Este anchetă la Iași, după ce un tânăr a fost găsit mort în casă, în Tătărași. Avea doar 25 de ani
02:00
Este anchetă la Iași, după ce un tânăr a fost găsit mort în casă, în Tătărași. Avea doar 25 de ani
Sunt înregistrări cu el
02:00
Sunt înregistrări cu el
Mii de vizitatori la Palatul Culturii, la Noaptea Muzeelor 2026! Ieșenii au așteptat la două cozi pentru a admira expoziția „Brâncuși la Palat”
02:00
FOTO Mii de vizitatori la Palatul Culturii, la Noaptea Muzeelor 2026! Ieșenii au așteptat la două cozi pentru a admira expoziția „Brâncuși la Palat”
CTP Iași, propusă pentru listarea la bursă! Directorul susține că societatea face profit, însă a întârziat plata drepturilor din lipsă de fonduri, macazurile sunt învechite, iar investițiile se fac prin credite
02:00
FOTO CTP Iași, propusă pentru listarea la bursă! Directorul susține că societatea face profit, însă a întârziat plata drepturilor din lipsă de fonduri, macazurile sunt învechite, iar investițiile se fac prin credite
Aplicația unică lansată de patru studenți din Iași are succes. „Platforma este construită din experiențe reale”
02:00
VIDEO Aplicația unică lansată de patru studenți din Iași are succes. „Platforma este construită din experiențe reale”
Peste 600 de amenzi au fost împărțite de polițiștii din Iași într-o singură zi. Iată care au fost neregulile constatate
02:00
Peste 600 de amenzi au fost împărțite de polițiștii din Iași într-o singură zi. Iată care au fost neregulile constatate
Săptămâna viitoare încep înscrierile la Bacalaureat 2026! Cât de pregătiți se simt elevii ieșeni pentru „examenul maturității”
02:00
Săptămâna viitoare încep înscrierile la Bacalaureat 2026! Cât de pregătiți se simt elevii ieșeni pentru „examenul maturității”