Prima pagină » Local » A murit profesorul universitar Mihai Vinereanu, reputat lingvist și apropiat al Dianei Șoșoacă

A murit profesorul universitar Mihai Vinereanu, reputat lingvist și apropiat al Dianei Șoșoacă

27 oct. 2025, 13:55, 4 ,
Redacția BZI în Local

A murit profesorul universitar Mihai Vinereanu, unul dintre cei mai cunoscuți lingviști români specializați în etimologia limbii române. Absolvent al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Vinereanu a fost un cercetător respectat, dar și un apropiat al liderului S.O.S. România, Diana Șoșoacă, alături de care a participat la Școlile de Vară ale formațiunii și la numeroase conferințe științifice.

A murit profesorul universitar Mihai Vinereanu

Mihai Vinereanu a studiat Filologia la Iași între anii 1979 și 1983, iar în 1985 s-a stabilit în Statele Unite ale Americii. În 1998, a obținut titlul de Master of Arts în lingvistică, cu o lucrare dedicată influenței substratului în limba română, iar ulterior a devenit profesor la City University of New York.

Este autorul volumului „Dicționarul Etimologic al Limbii Române – pe baza cercetărilor de indo-europenistică”, o lucrare de referință ce cuprinde aproximativ 5.000 de cuvinte, dintre care circa 1.000 au fost analizate pentru prima dată. Vinereanu a fost un susținător al teoriei potrivit căreia o parte importantă a vocabularului românesc își are originea în limba traco-dacă, contrazicând ideea că româna ar proveni aproape exclusiv din latină.

De-a lungul carierei, a publicat numeroase articole și studii privind substratul traco-dacic, originea genului gramatical și evoluția limbii române, contribuind la dezbateri esențiale despre identitatea lingvistică a poporului român. Până în ultimele sale zile, Mihai Vinereanu a continuat să promoveze cercetarea lingvistică și să ofere noi perspective asupra formării limbii române.

„Partidul S.O.S. România își exprimă profunda tristețe și regretul sincer față de trecerea la cele veșnice a profesorului universitar Mihai Vinereanu, una dintre cele mai respectate și iubite personalități ale lingvisticii românești contemporane, care și-a ținut ultima conferință la Școala de Vară a Partidului S.O.S. România.

Prin întreaga sa activitate științifică, domnul profesor Mihai Vinereanu a adus o contribuție esențială la cunoașterea și valorizarea limbii române, fiind un cercetător de profunzime, un apărător al adevărului istoric și un promotor neobosit al identității noastre naționale.

Absolvent al Facultății de Filologie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, stabilit ulterior în Statele Unite ale Americii, profesorul Vinereanu a predat la „City University of New York” și a publicat lucrări de referință precum „Dicționar Etimologic al Limbii Române”, alcătuit pe baza cercetărilor de indo-europenistică, o lucrare ce conține aproximativ 5000 de cuvinte, dintre care circa 1000 sunt analizate pentru prima dată, „Fondul lexical principal al limbii române”, „Adevăruri incomode despre limba română”, „Rădăcini nostratice în limba română”. A publicat numeroase articole și lucrări de specialitate asupra unor aspecte fundamentale ale formării limbii noastre, devenind un reper al filologiei române și un model de dăruire academică.

Plecarea sa lasă un gol imens în comunitatea științifică, în rândul studenților și al tuturor celor care l-au cunoscut, respectat și iubit.
Partidul S.O.S. România transmite sincere condoleanțe familiei îndoliate, colegilor, prietenilor și tuturor celor care i-au fost aproape.

Vom continua să-l cinstim prin citirea și studierea lucrărilor sale și va rămâne în amintirea noastră ca o făclie a românismului, veșnic arzând pentru adevăr și pentru demnitatea neamului nostru”, a transmis Diana Șoșoacă, președinte S.O.S. România.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Încă o crimă comisă de un român șochează! Victor și-a ucis cel mai bun prieten și i-a ascuns cadavrul
Un alt român șochează Italia: Victor l-a ucis cu sânge rece pe cel mai bun prieten al său, Vincenzo, iar motivul pentru care a făcut asta a ieșit la iveală abia după o lună în care victima era căutată cu disperare. Un caz cutremurător zguduie din nou Italia, iar în centrul lui se află o […]
Încă o crimă comisă de un român șochează! Victor și-a ucis cel mai bun prieten și i-a ascuns cadavrul
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
23 aprilie 2026
23 aprilie 2026
Articole similare