Un accident rutier grav s-a produs pe DN 28 (E583), în localitatea Sârca, comuna Bălțați, județul Iași, după ce două autoturisme și un autocamion au fost implicate într-o coliziune.
UPDATE 2: Carosabilul a fost eliberat, însă se circulă încă în condiții de aglomerație.
UPDATE 1: Șoferul autoturismului marca Mazda a murit. Avea 82 de ani.
„Da, se confirmă, șofer încarcerat, 82 ani, politrauma, stop rezistent la manevrele de resuscitare”, a transmis prof. dr. Diana Cimpoeșu, șefa UPU SMURD Iași.
Știre inițială
Autoritățile au intervenit de urgență, fiind mobilizate mai multe echipaje de salvare și intervenție.
„În urma unui apel primit prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, Dispeceratul Integrat ISU-SMURD-SAJ Iași a fost informat despre producerea unui accident rutier pe DN 28 (E583), în localitatea Sârca, comuna Bălțați, în care au fost implicate două autoturisme și un autocamion.
La locul evenimentului au fost mobilizate forțe și mijloace de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Târgu Frumos, respectiv o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, un echipaj de terapie intensivă mobilă (TIM) și un echipaj de prim ajutor calificat (EPA), încadrate cu 13 subofițeri.
În urma accidentului au rezultat două victime. O persoană de sex masculin, în vârstă de 82 de ani, a fost găsită încarcerată și în stare de inconștiență. După extragerea acesteia din autoturism de către echipajele de descarcerare, victima a fost preluată de echipajul de terapie intensivă mobilă pentru acordarea asistenței medicale de urgență. Cea de-a doua victimă, o persoană de sex feminin, conștientă și cooperantă, este asistată medical de echipajul EPA.
Pompierii militari acționează pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, securizarea zonei și sprijinirea echipajelor medicale. Misiunea este în desfășurare. Revenim cu informații pe măsura finalizării intervenției. Pentru o mai bună informare și pregătire în fața situațiilor de urgență, recomandăm accesarea platformei educative www.fiipregatit.ro și a aplicației DSU – „Fii informat, fii pregătit!”. În orice situație de urgență, apelați numărul unic 112, oferind dispecerilor informații clare despre locul și natura evenimentului”, a transmis căpitan Georgică Onofreiasa, purtător de cuvânt ISU Iași.
Situația a fost confirmată și prof. dr. Diana Cimpoeșu, șefa UPU SMURD Iași, care a precizat că la fața locului au fost direcționate mai multe echipaje medicale.
„Între Sârca și Budăi este un accident rutier cu 4 persoane implicate, dintre care una încarcerată. TIR și autoturism. Am trimis SAJ C2 Târgu Frumos, TIM, EPA Târgu Frumo”, a menționat prof. dr. Diana Cimpoeșu, șefa UPU SMURD Iași.
Traficul este blocat.
„Trafic blocat temporar pe DN 28, Bălțați – Sârca, în urma unui accident rutier. În zonă intervin echipaje ale Poliției, SMURD, în vreme ce lucrători ai DRDP Iași sunt prezenți pentru degajarea carosabilului. Circulați cu atenție!”, au menționat reprezentanții DRDP Iași.
Au ajuns mai repede
Totuși avea +82 de ani……….